Türk Medeni Hukukunda yardım nafakası
Support alimony under the Turkish Civil Law
- Tez No: 319900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA KURŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Türk Medeni Hukukunda Yardım Nafakası? başlıklı tez çalışmasında yoksulluk içinde olan bir kimsenin belirli derecede kan hısımlarından ne şekilde yardım talep edebileceği incelenmiştir.Çalışmanın konusunu oluşturan yardım nafakası, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 364, 365 ve 366'ncı maddelerinde düzenlenmektedir. İhtiyaç içinde olan kimselere, toplumun diğer bireylerinin yardım etmesi ahlaki bir görevdir. Bununla birlikte kanun koyucu belirli derecedeki aile bireyleri arasında yardım etme yükümlülüğünü ahlaki bir görev olarak bırakmamış, bunu hukuki bir yükümlülük haline getirilmiştir. Kanunda yapılan düzenleme kapsamında yardım nafakası, bir kimsenin, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan altsoy, üstsoy ve kardeşlerine yardım etme yükümlülüğünün şartlarını düzenleyen bir aile yardımlaşma kurumudur.
Özet (Çeviri)
In this study ?support alimony under the Turkish Civil Law? we analysed how a person who suffers from poverty claim monetary support of his or her descendants, lineal ancestors of certain degree and of siblings.Under the Turkish Civil Code, articles 364, 365 and 366 regulate the support alimony. It is a moral duty to help people who are in need. But law-maker did not leave this duty of help as a moral duty on the contrary law maker formulated this duty of help as an legal obligation for some certain relatives of the person in need. Turkish Civil Code, regulates support alimony, as a family institution for solidarity which helps people within the family, in its broader sense, who would suffer from poverty unless someone helps.