Siyasî coğrafya açısından Filistin sorunu
Palestinian problem in terms of political geography
- Tez No: 319921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Geography, History, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ortadoğu coğrafyasında sahip olduğu önemli jeopolitik, jeostratejik ve jeokültürel konumu itibariyle tarihî devirlerden itibaren çeşitli kavimlerin istilasına uğrayan Filistin, M.Ö. 12. yüzyılda bölgenin kıyı kesimlerine yerleşen Filistinlilerden adını almıştır. Bölgenin adının uluslararası bir sorunun başlığı haline gelmesi ise 1948 yılında İsrail'in, Filistinlilerin yarısından fazlasını topraklarından sürerek kuruluşunu ilan etmesiyle gerçekleşmiştir. Bununla birlikte İsrail'in bir devlet olarak dünya sahnesindeki yerini almasına kadar geçen süre zarfındaki olaylar zincirini de göz önünde bulundurduğumuzda sorunun temelini çok daha öncelere dayandırmak mümkündür. Genel itibariyle sorunun bugünkü şeklini almasında 20. yüzyılda değişen güç dengeleri önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada yerel ve küresel ölçekli etkileri ile uluslararası sorunların en komplikesi olma özelliği taşıyan Filistin sorununa siyasî coğrafya açısından yaklaşılarak, sorunun ortaya çıkmasında etkili olan parametreler ve zaman içerisinde geçirdiği yapısal dönüşüm ana hatları ile anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Palestine which invaded by various tribes because of its geostrategic, geopolitic, geocultural location in the geography of the middle east, recived its name from the Palestinians who settled on the coastal areas of the region in the 12th century B.C. Palestine's name becoming a head of international problem resulted from the declaration of Israel's foundation by catsing out more than half of the Palestians from their territories in 1948. However, considering the sequence of events until Israel appeared as a state on the world scene, it is possible to trace the origin of the problem to the much earlier periods of time. In general terms, the balance of powers changed in the 20th century played an important role in the current shape the problem has taken. In this study, We have tried to explain the parameters which were effective in the emerging of the problem and its structural changes with their main features throughout the time, approaching the Palestinian problem in terms of political geography, which has the characteristics of being the most complicated international problem with its effects in local and global scale.