Kant, Bolzano ve Frege'de yargıların temellendirilmesi ve a priorilik sorunu
The problem of a prioricity and foundation of judgments on Kant, Bolzano and Frege
- Tez No: 319922
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, Kant, Bolzano ve Frege'nin, yargı ve a priorilik anlayışları incelenmiştir. Söz konusu filozoflarda yargıların kuruluş zemini birbirlerinden farklıdır. Bu farklılık, anılan filozofların tasarım anlayışlarıyla ilgilidir. Tasarımların bu filozofların felsefelerindeki yeri, hem yargı; hem de a priorilik anlayışlarını belirlemektedir. Bu nedenle analitiklik ve a priorilik her birinde farklı biçimde kurulmuştur. Kant'ta yargılar transendental zeminde, Frege'de ise dilsel-mantıksal bir zeminde alınır. Kant ile Frege arasında Bolzano yer alır. Bolzano bir yandan Kant'a diğer yandan Frege'ye yakın görüşleri ile bu filozoflar arasında geçişi sağlar. Bu bağlamda bu tez söz konusu filozofların yargı ve a priorilik anlayışlarını ortaya koyarak, transendentallıktan, dile dönüşün gerekçelerini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with foundation of judgments and a prioricity in Kant, Bolzano and Frege. Each mentioned philosopher has his own understanding of founding judgments. This difference based on their conception of representation. Their comprehensions of representations are different. Thus, their understanding of a prioricity and foundations of judgements are different. In this dissertation my goal is to give an account of how these philosophers? conception of representation determines their understanding of a priori and foundations of judgement. Thus, I?ll make a critical assessment of the linguistic turn, that is transformation of founding judgments on language instead of founding them transcendental bases.