Neoliberal iktisat politikalarının Türkiye'de orta sınıfa etkisi
The effects of neoliberal economy policies to middle class in Turkey
  1. Tez No: 319939
  2. Yazar: CENGİZHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SOMEL, DOÇ. DR. ŞAHABETTİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Orta sınıf hem toplam talep ve hem de toplam arz açısından önemli bir islevesahiptir. Bu çalısma, orta sınıfın neoliberal iktisat politikalarının uygulandıgı dönemdekidurumunu ve gelisimini incelemektedir. Neoliberal iktisat politikaları, ekonomidedevletin küçültülmesini, piyasanın gelistirilmesini ve serbest ticareti savunur. Bu amaçdogrultusunda Türkiye'de neoliberal dönem genel kalkınma göstergeleri açısındandegerlendirildikten sonra TÜİK'in sagladıgı verilerle neoliberal dönemdeki orta sınıfmesleklerinin durumu, gelir dagılımı ve 2002 sonrası yoksulluk oranları analizedilmistir. İncelenen verilere göre Türkiye'de 1980 sonrasında orta sınıfın güçlendigisöylenebilir. Tarım toplumundan sanayi toplumuna dogru bir dönüsümün yasandıgıneoliberal dönemde, özellikle 2002 yılından sonra kalkınma göstergelerinde göreli biriyilesme yasanmıs, orta sınıf mesleklerinin sayısı artmıs, gelir dagılımı nispi düzelmegöstermis ve yoksulluk oranı azalmıstır.
Özet (Çeviri)
The middle class has an important function in terms of its share in aggregatedemand and it contributes to GDP growth. In this study, how neoliberal economicpolicies affected the middle class is investigated. Neo-liberal economic policiesadvocate reduction of state in the economy, development of the market and free trade.For this purpose, after analyzing the neo-liberal period of Turkey in terms ofdevelopment, the status of middle class occupations, income distribution, and povertyrates are studied with data provided by TURKSTAT. According to the data it can besaid that the middle class has expanded in Turkey after 1980. The transformation ofagrarian society to an industrial one, a relative improvement in the indicators ofdevelopment mostly after 2002, an increase in the number of middle-class occupations,an improvement in the income distribution, and reduction of the poverty rate haveoccurred in the neoliberal period.