Pragmatism and Utopia under the auspices of neoliberalism: Turning out to be Cittaslow of Seferihisar
Neoliberalizmin gözetiminde pragmatizm ve Ütopya: Seferihisar'dan bir Cittaslow çıkarmak
- Tez No: 321075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışması, bir Batı Ege kıyı kasabası olan Seferihisar'ın uluslararası Cittaslow şehirler ağına üyeliği sonrası yeni yönetişim mekanizmaları aracılığıyla kasabaya getirilen düzenlemeleri kültürel siyasal iktisat yaklaşımıyla ele almaktadır. Cittaslow üyeliği Seferihisar'ı bir anda sezon aşırı turistik ilgi gören bir yer haline getirmenin ötesinde, yerleşimin kentsel yaşam kalitesini geliştirmeye yönelik pek çok farklı projeyi gündeme taşımıştır.Bu tez çalışması, Türkiye'nin AB uyum sürecinde gündeme gelmesi bakımından, Cittaslow'u bir çok-ölçekli yönetişim-sonrası mekanizması olarak ele almaktadır. Bu mekanizmaları kent-bölgesel politikalar düzeyinde gündeme getiren küresel gelişmeler tartışılmaktadır.Son dönemde Türkiye`de gerçekleştirilen yerel yönetim reformları ile birlikte devletin yerelde yeniden ölçeklendirilmesi sürecinin Cittaslow modeliyle alışverişi önemli bir analiz kriteri olarak ele alınmıştır. Bu bakımdan Cittaslow, belediye öncülüğünde kasabada toplumsal kalkınma dinamiklerini harekete geçirerek,yukarıdan aşağıya aktarılan yeniden ölçeklendirme ve yeniden yapılandırma politikalarını yerelde dengeliyici bir model olarak ortaya çıkmaktadır. Belediye öncülüğünde kasabanın kendi kendini yönetme yönünde bir irade sahnelemesinde özellikle iki unsur öne çıkmaktadır: (a) toplumsal ve çevresel ilişkilere yeniden yerleştirilme sürecindeki küresel neoliberal düzenin -iyi kurumlar?ı, yerelde kendi kendini örgütleyen bir iradenin mevcudiyetini proje ortaklıklarının olmazsa olmazı haline getirmektedirler, (b)neoliberal devlet, yeniden yapılandırma ve yeniden ölçeklendirme politikalarının sunduğu çelişkileri yönetilebilir hale getirmek için riski yerelde olabildiğince fazla tarafa aktarmak/ paylaştırmak durumundadır. Bu bakımdan tezin en önemli bulgusu, belediye öncülüğünde yürütülen Seferihisar?dan bir Cittaslow çıkarma girişiminin, günümüz neoliberal kentleşme süreçlerinin -üretkenlik-sonrası paradigma bağlamında sunduğu alışveriş merkezleri ve kapalı konut siteleri gibi kamuya tamamen kapalı mekansal örgütlenme biçimlerinin yanına ve karşısına küçük şehirler seçeneğini yerleştirmiş olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to identify the new city-governance mechanisms deployed in the Western Aegean small town of Seferihisar, following the town's membership to the international Cittaslow association of small towns. The membership has quickly transformed the place into a yearlong touristic destination, while leading several other agendas for the improvement of theurbanquality of life in the town. Regarding Turkey's EU Accession Process, this thesis regards Cittaslow as a multi-scalar meta-governance mechanism, which guides the municipalities of small towns in rescaling their urban governance as tailor-fit to their corresponding sociospatial specificities. The thesis argues that the social-democratic municipality in Seferihisar plays a key energizing role in the joining-up of the bottom-up community inertia by constantly counterbalancing the state's neoliberal policies at the local. The proactive outlook of the municipal leadership in the town is particularly operational in the staging of a neo-communitarian, self-regulatory gesture by the community, since (a) this outlook is more and more demanded by the good institutions of the global neoliberal order, which are now functioning in socially and environmetally (re)embedded protocols, and (b) the restructuring and rescaling policies of the central government have to be made compatible in the local through a risk sharing attitude by all parties in order to make the contradictions of the neoliberal state manageable. The essential finding of this thesis is thatmulti-scalar meta-governance mechanisms are far more operational in our daily lives than ever, as part of the restructuring and rescaling processes of the state.