Vergi Hukukunda düzenlenen sürelerin yeri ve öneminin incelenmesi
Examination of role and significance of the period of Tax Law
- Tez No: 319953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Devlet, kamu harcamalarını finanse edebilmek için kamu gelirlerine ihtiyaç duymaktadır. Vergilendirmeye ilişkin işlemlerin düzenli işleyebilmesi için süreler düzenlenmiştir. Soyut bir kavram olan süre, hukuki süreçte zamanın somut bir kısmını oluşturmaktadır. Süreler hukukta önemli bir yere sahip bulunmaktadır.Vergi yükümlülerinin kanunda belirtilen ödevleri belirtilen zamanda yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yaptırımlarla karşılaşılması mümkün olmaktadır. Ayrıca belirlenen zaman dilimi içinde kullanılmayan hakların da sonradan talep edilmesi söz konusu olmamaktadır.Ancak mükelleflerin iradeleri dışında gerçekleşen olaylar belirlenen sürede ödevlerin yerine getirilmesine engel olabilmekte ve süreyi durdurmaktadır. Sürelerin işlemesine engel olan olay ortadan kalktıktan sonra süre tekrar işlemeye başlamaktadır.Çalışmamızda süre kavramı, sürelerin hesaplanmasına ilişkin esaslar ile uygulamada meydana gelen etkiler ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca sürelerin uygulamada meydana getirmiş olduğu etkiler yargısal kararlara dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmış ve ilgili kanunlarda yer alan düzenlemelerin meydana getirdikleri eksiklikler üzerinde durulmaya ve öneriler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The government needs public revenues to finance public expenditure. Time is issued for proper functioning of transaction relating to taxation. Time is an abstract concept which concretes forms of portion of legal process. Time is an essential part of law.Tax-payers have to perform one?s legal obligations in time. Otherwise, there is possible legal sanction. In addition, the right which disused in time becomes impossible to clame after.However, events that take place involuntary of the tax-payers might be prevention to perform one?s legal obligations and stop the duration.In this study; concept of duration, principles regarding the calculation of the time and effects in practice are tried to be mentioned. In addition based on jurisdictional decisions, the affect the durations of practise were put forward that have formed. Deficiencies caused by the regulation included in the applicable legislation are tried to be mentioned.