Yargısal kararlar ışığında Vergi Hukukunda süreler (Türkiye örneği)
Periods in tax in the light of judical decisions (The case of Turkey)
  1. Tez No: 92720
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Vergi Hukuku, vergilendirme yetkisine sahip kamu idaresi ile vergi yükümlüsü ve sorumlusu kişiler arasında vergi kanunları üe ortaya çıkan hukuki ilişkileri düzenleyen bir kamu hukuku dalıdır. Vergi hukukunda süreler, bir taraftan vergi yükümlüsü ve sorumluların ödevlerini yerine getirmesi ve haklarını kullanılması için güvence sağlamakta bir taraftan da kamu idarelerinin vergi alacaklarını süratle ve etkinlikle toplanmasmı sağlamak amacını gütmektedir. Vergi hukukunda sürelerin yargısal kararlar ile birlikte ele alınarak inceleme yapılması, özellikle yargısal kararların süreklilik arz etmesi,mükelleflerin mükellefiyetlerini yerine getirmesinde ve idarelerin vergi yasalarını uygulamasında kaynak olarak yargısal kararların ışığında uyuşmazlıklara çözüm getirmesi yönünden olduğu gibi toplumsal ve ekonomik gelişmeye paralel olarak yasaların bazen ihtiyaca cevap vermemesi sebebiyle yargı kararları ile yasa koyucuya kaynaklık etmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax law is one of the main branches of Public law, which arranges legal issues arising from tax codes between Public administration and taxpayers. Periods in tax law provides quarantees for tax payers in fullfilling their responsibilites and benefiting from their rights. Tak law also helps public authorities collect tax revenues rapidly and efficiently. The exanination of periods together with judical decisions in tax law, and the permanency character of judical decisions play an important role for both tax payers and administiation in fullfilling responsibilities and applying tax codes respectirely. Likewige, in the case of codes being unable to meet the demonds due to the changes in economic and socielal developmant, judical decisions become the starting point for the legislator. DQUK0MANIASYON MERESİ