Seramik sanatında alternatif bir ifade aracı olarak atık seramik kullanımı
Use of waste ceramics in the art of ceramics as an alternative means of expression
- Tez No: 319958
- Danışmanlar: PROF. S. SİBEL SEVİM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tarih içerisinde gelişim gösteren toplumsal, ekonomik, kültürel ve politik değişimler, Endüstri Devrimi'yle birlikte daha önce görülmemiş bir hız almış; gelişen teknoloji, üretim-tüketim ilişkilerinde büyük değişimlere yol açmış, insanoğlu daha çok ürettikçe daha da çok tüketir olmaya başlamıştır. Buhar gücüyle çalışan ilk makineden günümüze geçen 249 yıllık endüstrileşme sürecinde insanoğlu, dünyanın neredeyse temiz kaynaklarının çoğunu tüketmiş, bu hızlı tüketiminin sonucunda yalnızca atıkların sayısı artmamış, insanlar sahip olduklarından daha kolay vazgeçebilmeye, onları eskisi kadar değerli bulmamaya ve rahatça atabilmeye de alışmışlardır. Böylece insanlar için atıkların bertaraf edilebilmesi ciddi bir soruna dönüşmüş, fiziksel varlıkları ise modern ve post modern dönemi biçimlendirirken yeni arayışlara giren sanatçılar için alternatif bir malzeme ve simge olarak katkı sağlamıştır.Tez bu katkıyı seramik sanatı bağlamında değerlendirecek, atık seramik malzemenin sanatsal ifade olanaklarına olan etkisini hem tarihsel süreçte hem de çağdaş seramik sanatçıları açısından irdeleyecektir. Ülkemizde özellikle seramik endüstrisine hizmet amaçlı, üzerinde yoğun çalışmalar yapılan geri dönüşüm projeleri bulunmaktadır. Bu projeler endüstri tarafından atık olarak kabul edilen bir malzemenin üretime belli miktarlarda geri kazandırılmasını hedefleyen içeriklere sahiptir.“Seramik Sanatında Alternatif Bir İfade Aracı Olarak Atık Seramiklerin Kullanımı”adlı tezin özgün değerini belirleyen en önemli unsur ise, atığa dönüşmüş seramiklerin, estetik amaca dayalı, sanatsal tasarım ve uygulamalarda kullanılmak üzere farklı seramik teknikleri kullanarak yeniden değerlendirilmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Social, economic, cultural and politic changes througout the history have gained a tremendous acceleration after the Industrial Revolution, improving technology has led to great changes in production- consumption relations and man has begun to consume more as they produce more. In the industrialization period of 249 years since the first machine working with vapour power, man has used up most of world?s clean resources and as a result of this rapid consumption, quantity of waste has increased and people have started to quit their possessions easily, to find them not as valuable as before and to loose them off easily. Thus, getting rid of waste has been a critical issue for people but their physical appearance has contributed as exploration, material and symbol for artists who have plunged into a new quest while shaping the modern and post modern period.This paper reviews this contribution in the context of ceramics and semtinizes the effect of waste ceramic material on expression opportunities in ceramics both in historical process and from the point of contemporary ceramics artists. In our country, there exist recycle projects intensively worked on which aim to serve for especially ceramics industry. These thesis includes contents that aim to use a material considered as waste by industry in production in certain amounts. The most significant factor designating the distinctive value of the Project named ? Use of Waste Ceramics in the Art of Ceramics as an Alternative Means of Expression? will be recyle of waste ceramics in artistic designs and practises based on aesthetic concerns using different ceramic techniques.