Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın öykülerinde konu/tema ve yapı
Topic/plot and structure in Hüseyin Rahmi Gurpinar?s stories
  1. Tez No: 319964
  2. Yazar: ARİF ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Türk edebiyatında romancı kimliği ile öne çıkan Hüseyin Rahmi Gürpınar (1864-1944), romanlarının yanı sıra öykü, tiyatro, edebi tartışma ve fikir yazıları kaleme almış, hayatını yazarak kazanmış üretken bir yazarımızdır. Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın öyküleri ve öykücülüğü inceleme altına alınmıştır.Hüseyin Rahmi'nin öykücülüğünün niteliksel açıdan ele alındığı ?Giriş? bölümünde, araştırmacıların ve eleştirmenlerin görüşlerine de yer verilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışmanın temelini ?Öykülerde Konu/Tema? ve ?Öykülerde Yapı? bölümleri oluşturmaktadır. ?Öykülerde Konu/Tema? adlı ilk bölümde, öyküler içeriksel bir çözümlemeye tabi tutulmuştur. Öykülerden hareketle tespit ve tasnif edilen konular/temalar ayrı ayrı incelenmiştir. ?Öykülerde Yapı? adını taşıyan ikinci bölümde, Hüseyin Rahmi'nin öyküleri `ortak yapı', `şahıs kadrosu', `zaman' ve `mekân' unsurları bakımından değerlendirilmiştir. İncelemeler/değerlendirmeler esnasında teorik eserlerin yanı sıra sosyolojik, psikolojik, pedagojik, tarihi ve felsefi kaynaklardan da yararlanılarak öne sürülen tespit ve görüşler temellendirilmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgulardan yola çıkarak Hüseyin Rahmi'nin öyküleri ve öykücülüğüne ilişkin çıkarımların yapıldığı ?Sonuç? bölümünün ardından, çalışmaya ışık tutan eserlerin yer aldığı ?Kaynakça?ya yer verilmiştir.Anahtar Kelimeler1.Hüseyin Rahmi Gürpınar2.Öykü3.Konu4.Tema5.Yapı
Özet (Çeviri)
Huseyin Rahmi Gurpinar, distinguished with novelist identity in Turkish literature, is a productive author, who has written stories, plays, literary criticisms and newspaper articles besides his novels and has gained his life by writing. In this paper, Huseyin Rahmi Gurpinar?s stories and his storytelling have been investigated.In the ?Introduction? part in which Huseyin Rahmi?s storytelling has been dealt with a qualitative point of view, a general review has been carried out including the views of researchers and critics.?Topic/Plot in Stories? and ?Structure in Stories? parts have been constituted the main parts of the research. In the first part, ?Topic/Plot in Stories?, stories have been taken under a contextual analysis. The topics/plots, found and classified based on stories, have been investigated separately. In the second part, ?Structure in Stories?, Huseyin Rahmi?s stories have been analyzed in terms of ?common structure?, ?staff of the character?, ?time? and ?place? factors.In the course of investigations/analyses, proposed findings and views have been tried to be grounded by making use of sociological, psychological, pedagogical, historical and philosophical resources as well as theoretical works.After the ?Conclusion? part in which inferences have been deduced about Huseyin Rahmi?s stories and storytelling by considering the obtained findings, the ?Resources? part, where the works that shed light on this paper, has been included.Key Words1.Huseyin Rahmi Gurpinar2.Story3.Topic4.Plot5.Structure