Merkezi Asya ülkeleri ve Türkiye'nin ekonomik bir entegrasyon için SWOT analizleri
Central Asian countries and Turkey's economic integration for a SWOT analysis
  1. Tez No: 320010
  2. Yazar: VOLKAN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Ekonomik Entegrasyon Teorisinin temel oluşturduğu bu çalışmada, 20 yy. ortalarında gerçekleşmeye başlayan ekonomik dayanışma ve yakınlaşmaların artarak, daha çok coğrafi, kültürel ve tarihsel geçmişi olan ülkeler arasında gerçekleştirilen bölgesel entegrasyonların ortaya çıkmasına neden olduğu varsayımı ile hareket edilmiştir. Gelişmiş ülkelerin rekabete karşı kendilerini korumak, gelişmekte olan ülkelerin dünya ile bütünleşmelerini hızlandırmak ve diğer ülkelerin ise bölgelerinde kendilerini güvenlikli kılmak için bölgesel entegrasyonlara gitmekte oldukları, yadsınamaz bir gerçek olup yakın dünya tarihinde bir çok örneği ile karşılaşıldığını tespit edebiliriz. Genellikle belli bir coğrafyayı paylaşan dil, din ve kültür yakınlığı olan ülkeler arasında bu faktörlerin kazandırdığı güç ile ekonomik çıkarların maksimize edilmesi adına bölgesel ekonomik entegrasyonların oluşturulduğu görülmektedir.Bu çalışmada Merkezi Asya Bölgesinde ortak dil, din ve kültür paylaşımının gerçekleştiği ülkelerle (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan), aynı değerleri paylaşan ve bu coğrafyanın Batı'ya açılan kapısı konumundaki Türkiye arasında gerçekleşmesini muhtemel gördüğümüz ekonomik bir entegrasyonun olabilirliği, SWOT analizi yardımıyla ortaya konmuştur. Öncelikle ekonomik entegrasyon kavram ve teorisinin açıklandığı bölümü takiben Avrupa ülkeleri arasında gerçekleşen ve entegrasyon teorisi açısından önemli bir örnek teşkil eden Avrupa Birliği ele alınmıştır. Sonrasında Orta Asya'da bölgesel ekonomik entegrasyon girişimlerinin incelendiği bölümü, Türkiye ve Merkezi Asya Ülkelerinin ekonomik entegrasyon açısından SWOT analizlerinin yapıldığı uygulama bölümü izlemektedir. Analiz, hem bu ülkeler bazında gerçekleştirilmiş ve hem de sonuçları itibarıyla ekonomik bir entegrasyonun oluşumu düzeyinde genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışma ile elde edilen sonuç, çalışma kapsamında değerlendirilen ülkelerin böyle bir entegrasyon için sahip oldukları güç ve fırsatlarının, oluşabilecek tehdit ve zayıflıklarından daha fazla olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study mainly based on the Economic Integration Theory. Very basic assumption in this paper can be defined like that: Economic cooperation and convergence which had been accelerated by the middle of the 20th century, the similarity of geographical, cultural and historical features of the countries brought about mainly regional integration which had taken place among these countries. It can be easily determined that, developed countries tried to protect themselves from increasing competetion, developing countries tried to accelerate their integration with the rest of the world and third world countries for feeling themselves secure in their region had applied to the regional integrations, and this reality is undeniable with the number of examples in the world history. Generally, the countries which share the certain geography and have close language, religion and culture, all these factors contribute much to the joint power and when combining with the maximizing economic interests, it derive natural conclusion which leads to the regional economic integration.In this paper, the possibility of the economic integration between Turkey and the Central Asia geography which based on the mutual language, religion and culture among the countries (Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistand and Turkmenistan) and also sharing the same values with Turkey, a country can be defined as a strong bridge from these countries to the developed western world, has been studied with the SWOT analysis. First of all, economic integration concept and theory have been explained, and on the subsequent section European Union which had taken place among European countries has been analysed from the standpoint of economic integration as an important sample. Afterwards in one section the regional economic integration attempts in the Central Asia have been analyzed, and on the subsequent section there will be SWOT analysis applications between Turkey and Central Asia from the standpoint of economic integration. Analysis is not only carried out on the country basis, but also general assessment is done on the formation of an economic integration because of the results. On this study main finding or conclusion is that: the countries which have been assessed within the scope of this study possess more strenght and opportunities, which exceeds possible threats and weaknesses.