İlköğretim matematik öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin bazı iki boyutlu geometrik kavramların tanımları ve şekillerine dair bilgilerinin incelenmesi
An investigation of first year elementary mathematics education students? content knowledge about definitions of certain planar geometrical concepts and their shapes
- Tez No: 320019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOZKURT, YRD. DOÇ. DR. YUSUF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde ilköğretim matematik öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin iki boyutlu geometrik kavramların tanımları ve şekillerine dair bilgileri incelenmiştir. Bu amaçla 2010 - 2011 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin güneyinde yer alan bir üniversitenin ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünde eğitimlerinin birinci yılına devam eden toplam 151 katılımcıya temel geometrik kavramları içeren bir bilgi toplama formu kullanılmıştır. Katılımcılardan bu formda bulunan geometrik kavramlar için tanım yapmaları ve ilgili kavrama ait şekli çizmeleri istenmiştir. Bu çalışma kapsamında formdaki kavramlardan iki boyutlu olanların verileri nitel olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların hiyerarşik yapıdan veya başka bir kavramdan yararlanarak tanım yaptıkları görülmüştür. Tanımlar yapılırken çoğu zaman kısmen doğru olacak şekilde bir ifade kullanılmıştır. Katılımcıların bir kısmı geometrik kavramlara ait şekilleri eksik ve/veya hatalı çizmişlerdir. Ancak genel olarak bakıldığında doğru çizim yapan katılımcı sayısının doğru tanım yapan katılımcılara göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Diğer taraftan, katılımcıların kullandıkları matematiksel dile ve seçtikleri terimlere dikkat etmedikleri, belirsiz ifadelerle veya yanlış terimler kullanarak tanım yaptıkları görülmüştür. Özellikle yanlış veya kısmen doğru kategorisinde değerlendirilen tanımlardan katılımcıların alan bilgisinin eksik olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate first year elemantary mathematics education students? content knowledge about certain planar geometrical concepts, definitions and their shapes. During this research we consider a sample of 151 first year students at a university which is located in the southern region of Turkey. In order to collect data, a form including geometrical concepts was utilized. First year students were asked to write a formal definition and then to draw the shape of these geometrical concepts. In this research, only the answers to planar geometrical concepts were used. Data were analyzed qualitatively. Results indicate that some definitions were written in a hierarchical way. Most of the definitions provided by the participants can be regarded as partly true. In other words, they failed to give complete formal definitions. On the other hand, some of the participants? drawings of planar geometrical concepts were incomplete or wrong. The number of correct drawings were much higher than that of correct definitions in overall. Moreover, some of the participants' language usage in the definitions was inattentive, ambiguous and not consistent with mathematical terminology. We think that the incorrect or partly true answers indicate that there is a significant insufficiency in participants? content knowledge regarding planar geometric concepts.