Dönüştürücü liderliğin düşünsel inovasyon üzerine etkisi: Gaziantep ili örneği
Transformational leadership on the effect of intellectual innovation: An example of Gaziantep city
- Tez No: 320020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN İBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde siyaset, iş dünyası ve sosyal hayat olarak birçok alanda değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlerin hayatımıza katkısı; her alanda doğru yönetme ve yönetilme işlevinin önemine dikkat çekmekte ve bu da değişime öncü olan liderliği öne çıkarmaktadır. Tüm bu değişimler, değişime hızlı şekilde uyum sağlayan liderlik yaklaşımlarından biri olan dönüştürücü liderlik yaklaşımını beslemekte ve gelişmesini sağlamaktadır. Günümüz rekabet araçlarından biri inovasyon olmaktadır. Firmalar değişime kendileri yapmaları gerektiği için inovasyon yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada dönüştürücü liderlerin günümüzün rekabet avantajlarından biri olan inovasyonla ilişkisi ve inovasyonun bir türü olan düşünsel inovasyona olan katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there are many developments which result in a change in many areas like politics, business and social life. The contribution of this developments to our lives is to draw attention to the importance of the correct managing function in every field, and to highlight the leadership leading change. All of these developments provide and feed the transformational leadership approach which is adapting itself to changes and one of the leadership approaches. Today?s competition is one of the means of innovation. Companies need to make innovation for needed change. In this study, the relationship of transformational leadership with innovation which is one of today's competitive advantage, and its contribution to intellectual innovation, as a type of innovation, are examined.