Sanatta bir kimlik problemi olarak portre
Portrait as an identity problem in art
  1. Tez No: 320077
  2. Yazar: ÜMİT ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Portre sanatı insanı konu aldığından, kimlik kavramıyla sıkı bir ilişki içerisindedir. Portrelerde kimliklerle oynayan sanatçı bireye maskeler takıp bireyin özgün kimliklerini farklı türlerde biçimlendirerek onları kendi amacı yönünde yabancılaştırabilir.Tıpkı bireyin diğer bireylerle aralarında farklılıklar olduğu gibi bireylerin mensup oldukları sınıfların da farklılıkları vardır ve portreler bu farklılıkları betimlemede en uygun sanat türüdür.Sanatçının model olarak seçtiği bireyin fiziksel kimliğiyle karşı karşıya kalırken edindiği izlenimlerini, modelin uyandırdığı duyguları yapıtlarında kullanma ve yansıtma yollarını aramaktadır. Bireyin içerisinde bulunduğu toplumun sosyal, psikolojik, politik ve ekonomik durumu onu etki altına aldığından dolayı sanatçı bu etkileri yapıtlarında dışa vurmada bireyi kullanır. Böylece birey sanatçı için bir yapıt elemanı olur.20.yy da dışavurum kavramı duyguların dışavurumundan farklı olarak sanatçının sadece duygularını değil de düşüncelerini ve yorumlarını yansıtma eylemi olduğundan dolayı birey öncekinden farklı formlar içerisinde girmektedir. İnsan varlığının somut şekli üzerinde değil de cansız nesneler üzerinde bireyin kimliğinin anlatılmasıyla farklı biçimler almakta ve bu biçimlendirme yolları zenginleşmektedir. Bu da portrenin sınırlarını genişletmekte ve hatta sınırları tamamen ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the portrait art takes human as subject, it is firmly related with the notion of identity. The artist who plays with identities on portraits may make people stranger to each other by different kinds forming people?s unique identity.Just like people have differences between each other, classes to which person belong have differences too, and portraits are the most suitable kind of art for describing those differences.When the artist confronts with the physical identity of the person he chose as model, the artist searches ways to use and reflect impressions, feelings which he got from his model. Because of the social, psychological, political and economic conditions of the society in which person exists affect on him, the artist use person in his work to express those effects. In this way person is an element of work for the artist.In the 20 th century person has more different forms than before. Due to the expression notion as a different from conveying of the feelings is not only conveying artist?s feelings, but also acting as reflect his thoughts and comments Portraits take different forms by describing person?s identity not only on perceptible presence of human but also describing on lifeless objects and these forming ways are getting rich. This makes portrait limits wide, even more removes limits completely.