Latin Amerika'da şartlı nakit transferleri yolu ile yoksullukla mücadele; Brezilya ve Meksika örnekleri
Fighting against poverty in Latin America through conditional cash transfers; cases of Brasil and Mexico
- Tez No: 320078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Yoksulluk ve eşitsizlik, hemen her toplumda belli düzeylerde var olan en ciddi sosyoekonomik sorunlardır. Yüzyıllar boyunca toplumlar, bu sorunlarla mücadele etmek için çeşitli tedbirlere başvurmuştur. Şartlı nakit transferleri bu kapsamda başvurulan tedbirler arasında, özellikle son dönemlerde ön plana çıkmıştır. Buradan hareketle, bu çalışma şartlı nakit transferlerinin yoksullukla mücadelede etkili bir yöntem olup olamayacağını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.Şartlı nakit transferlerinin öncü iki ülkesi Brezilya ve Meksika'dır ve bu programlar, dünyanın farklı bölgelerine bu iki ülkedeki başarılarının ardından yayılmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmada söz konusu tedbirlerin yoksulluk ve eşitsizlik üzerindeki etkileri, Brezilya ve Meksika'daki uygulamalar ışığında incelenmiştir. Genel olarak bakıldığında, bu çalışmayla şartlı nakit transferlerinin yoksulluk ve eşitsizlikle mücadelede etkili olabilmesinin bazı şartlara bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, şartlı nakit transferlerini bir toplumdaki yegane sosyal koruma tedbiri olarak uygulamak yerine, sosyal sigorta, sosyal hizmet, temel gelir gibi farklı tedbirlerin bir arada uygulandığı çok ayaklı bir stratejinin bileşenlerinden biri olarak uygulamak, çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Daha açık bir ifadeyle, şartlı nakit transferlerinin kendinden beklenen olumlu etkileri gösterebilmesi için, mutlaka başka tedbirlerle de desteklenmesi ve tamamlanması gerekmektedir. Brezilya ve Meksika örnekleri de bu tarz bir yorumu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty and inequality have been among the most serious problems from which societies suffer. Societies have been carrying out various measures in order to cope with these problems for centuries. Conditional cash transfers have recently come into prominence in the scope of coping strategies. From this point of view, this study aims to question whether conditional cash transfers are effective measures to fight against poverty.Brasil and Mexico are the pioneering countries to carry out these transfers and moreover, they spread out to the other regions after the successful results. Thus, in this study, effects of these transfers on poverty and inequality are discussed in the light of Brasilian and Mexican experiences. When considered from this point of view, this study reached the conclusion that in order these transfer be successful in coping with poverty and inequality, some certain conditions must be provided in the first place. In this context, instead of carrying out conditional cash transfer as the only measure against poverty and inequality in a society, it is much better to apply them as one of the elements of a multifaceted coping strategy which combines various measures like social insurance, social service, basic income all together. More clearly, conditional cash transfers need to be completed and supported by other measures in order to be effective. Brasilian and Mexican experiences also confirm this claim, too.