Çoksesli müziğin Cumhuriyet devrimleri içindeki yeri ve işlevi: 1923-1940
Place and function of polyphonic music among the Republican reforms; 1923-1940
  1. Tez No: 320115
  2. Yazar: ZEYNEP ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada; 1923-1940 yılları arasında müzikte yapılan çoksesliliğe yönelik atılımların, Cumhuriyet Devrimlerinin uygulanmasına ve toplum tarafından benimsenmesine katkılarının ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma betimsel nitelikli olup veriler tarama yöntemiyle elde edilmiştir.Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünü izleyen ikinci ana bölümde, müzik sanatının kuramsal temelleri irdelenmiş, müziği diğer sanat dallarından farklı kılan nitelikleri ile müziğin, eğitim, tıp, siyaset alanlarında kullanılan etki gücü üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Cumhuriyet Devrimlerinin tarihsel, düşünsel, toplumsal temelleri ele alınmıştır. Müziğin ve müzik eğitiminin, oluşturulmak istenen yeni toplum modeline katkıları belirlenerek, Türk müzik yaşamının kurulma aşamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bu dönemde yapılan atılımların sonucunda, Atatürk'ün müzik sanatından beklentilerinin ne ölçüde gerçekleşmiş olduğu değerlendirilerek, belli bir ulusal çoksesli müzik dağarcığının oluştuğu, bu yeni müzikle birlikte, çoksesli müziğin Batılı örneklerinin de toplum yaşamında yer edindiği, çoksesli müziğin çağdaş değerlerin topluma benimsetilmesine destek olduğu ancak ilerleyen yıllarda müziğin politik gündemin dışında kalması ile müzik devriminin yarım kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to bring forward the contributions of advances made in music regarding polyphony between the years 1923 and 1940 to the implementation of Republican Reform and its being adopted by the society. This study is a despite one and the data have been obtained by scanning method.The thesis is constituted of four main chapters. Theoretical bases of the music art has been examined and the qualities of music art which distinguishes it from the other arts and effective power of the music which is being used in education, medicine and politics have been underlined in second main chapter of the study which follows the introduction. In third chapter, intellectual, historical and social bases of the Republican Reforms have been examined. Foundation stages of the Turkish music life have been examined by determining the contributions of music and music education to the new model of society which is desired to be established. In the fourth chapter, it has been evaluated how Ataturk?s expectations from music have been fulfilled as a result of advances made during this period and it has been precipitated that a certain national polyphonic music repertoire has been established, Western examples of the polyphonic music has taken place in social life with this new kind of music, polyphonic music has contributed for making the society adopt the modern values of the music but music has been left out of the agenda in the following years and musical reform has been left half finished.