Çocukların benlik algıları, davranış sorunları ve ana-babaların kullandıkları disiplin yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of relationship between parental discipline styles and children?s self-perception of children with conduct problems
  1. Tez No: 320114
  2. Yazar: SEVDA TAZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜL KAPCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukların sergiledikleri davranış sorunlarını yordayan değişkenleri belirlemektir. Çalışmaya 10-14 yaşlarında 149?u kız ve 151?i erkek olmak üzere 300 çocuk katılmıştır. Çocukların sergiledikleri davranış sorunları, annelerin çocuklarına uyguladıkları disiplin yöntemleri ve çocukların benlik algısına ilişkin ölçümleri elde edebilmek amacıyla sırasıyla Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği-Uzun Form, Anne Babalık Ölçeği ve Çocuklar İçin Benlik Algısı Profili ölçme araçları kullanılmıştır. Annelerin uyguladıkları disiplin yöntemlerinin ve çocukların benlik algısının çocukların sergiledikleri davranış sorunlarını yordama derecesi ile annelerin uyguladıkları disiplin yöntemlerinin çocukların benlik algısını yordama derecesini incelemek amacıyla aşamalı regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca annelerin uyguladıkları disiplin yöntemlerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analiziyle incelenmiştir. Çalışmada annelerin uyguladıkları disiplin yöntemleri ile çocukların benlik algısının, çocukların sergiledikleri davranış sorunlarını ve annelerin uyguladıkları disiplin yöntemlerinin de çocukların benlik algısını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Ayrıca annelerin uyguladıkları disiplin yöntemlerinin ailedeki çocuk sayısına, çocuğun cinsiyetine ve annenin eğitim düzeyine göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to identify variables that predict children?s conduct problems. The study group consisted of children ages between 10 and 14 (149 girls and 151 boys). To access the measures of children?s conduct problems, parental discipline styles, and children?s self-perception, Conners Parent Rating Scale-Long Form, The Parenting Scale and Children?s Self-Perception Profile scales were used. To access the prediction degree of parental discipline styles and children?s self-perception to children?s conduct problems, and parental discipline styles to childen?s self-perception, regression analyze was done. And similarly, to access the difference between demographic variables and parental discipline styles, independent samples t-test an one way ANOVA analysis have done.