Örgütsel vatandaşlık davranışının aile hekimliği uygulamaları açısından önemi: Uşak ilinde bir araştırma
The importance of organizational citizenship behavior in family medicine practices: Research in Uşak
  1. Tez No: 320132
  2. Yazar: YASEMİN ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sosyal Hizmetler, Family Medicine, Social Services
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsanoğlu yüzyıllardır bir arada yaşayarak çeşitli örgütsel yapıların çatısı altında beraberce hareket etmektedirler. Toplumsal yapının en temel kurumu olan aile de bu örgütlenmelerin en başında yer almaktadır. Bu en temel örgütün üyesi olan insan, kişisel, fiziksel ve ruhsal gelişimini sağlayarak toplumsal yapılanmaların içerisinde kendisini göstermektedir. Bu nedenle aile toplumların geleceği için oldukça önemlidir.Toplumların gelişmişlik göstergelerinden birisi olan sağlık, aynı zamanda çağlar ötesinden günümüze doğru gelindiğinde en temel insan hakkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan toplumlar sosyal devletin bir gereği olarak sağlığı geliştirmek adına uğraş vermektedirler. Sağlığı geliştirerek refahı sağlamak için atılan en büyük adımlardan birisi ise aile hekimliğidir. Aile hekimliği birey ile aileyi bir bütün halinde değerlendirerek etkili bir yaklaşım geliştirmiştir.Bu çalışmada Aile hekimlerinin, toplumun sağlığı geliştirme konusunda daha yetkin olabilmesi için insan performansının en uç noktası sayılabilecek örgütsel vatandaşlık davranışları incelenmiştir. Bu analizle örgütsel vatandaşlık davranışlarını içselleştiren aile hekimlerinin birey, aile ve dolayısıyla toplum sağlığını daha üst seviyelere getireceği ve böylelikle toplumun refah seviyesini geliştireceği düşüncesine vurgu yapılmıştır.Araştırmada örgütsel vatandaşlık davranışı çerçevesinde aile hekimlerinin davranışları, diğergamlık, centilmenlik, vicdanlılık, nezaket ve sivil erdem boyutları bakımından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Uşak ilinde 88 adet aile hekimine örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına araştırmanın bulguları kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings have been living together for ages moving under different organizational patterns. Family which is the most basic institutes of the society is also the most vital concept of these organizations. A person who is the member of this basic organization shows himself in the construction of societies by completing his personal, physical and spiritual evaluation. That is why, family is an essential institute for the future of the societies.Health which is one of the aspects of prosperity of the societies is also the most basic civil right. Societies try to improve healthcare as a necessity of social state. Family medicine is one of the most important improvements i n order to attain wealth by improving healthcare .Family medicine consider the individual and family together, so this attitude is so effective.İn this study Organizational Citizenship Behavior has been examined so that family doctors can be more effective on the improvement of healthcare. By using this analyze it is believed that family doctors who deal with organizational citizenship behavior can improve the health of the individuals, families and societies.Family doctors? behaviors, altruism, sportsmanship, conscientious, courtesy and civil virtue have been evaluated by means of organizational citizenship in this research. Organizational Citizenship Behavior Scale was applied to 88 Family Medicine in Uşak. Findings are included in Results part.