Kente göçle gelenlerin sosyo-ekonomik yapısı: Yalova ili örneği
The social-economics structure of urban migrant: The case of Yalova
  1. Tez No: 320133
  2. Yazar: FATİH AKPUNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir değişim sürecini ifade eden kentleşme, gelişmekte olan ülkelerin ileriye dönük hedeflerini gerçekleştirmede sosyal politika konuları arasındadır. Kentleşmenin etkisiyle ortaya çıkan göç, coğrafi bir yer değiştirmeden çok daha kapsamlı ve köklü bir muhtevaya sahiptir ve sonuçlan itibariyle sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik birçok öğeyi de içinde barındırır. Kente göç eden bireylerin kente uyum sürecinde yaşadıkları problemleri en aza indirgenmesi için, karar vericiler çeşitli tedbirler almaya çalışmaktadır.Sanayi devrimi ile birlikte batıda etkisini gösteren kentleşmenin, 21 yüzyıla da damgasını vuracağı görülmektedir. Hızlı kentleşme süreci ile birlikte gerek bireylerin, gerekse bir bütün olarak toplum hayatını etkileyen, hızlı ve sağlıksız kentleşmenin sebeplerinden olan göç faktörünün etkisiyle işsizlik, konut, yalnızlık, yabancılaşma gibi birçok sosyal problem ortaya çıkmıştır.Bu araştırma kentleşme ve göç ilişkisinden yola çıkmaktadır ve göç yoluyla kentlere gelen bireylerin kentleşme ve kentlileşme sürecinde geçirdikleri aşamalarını incelemektedir. Genel olarak bu tezin amacı, bireylerin kente uyum süreçlerinde birçok problemle karşılaştığı varsayımını ortaya koymaktır. Kentleşme sürecinde göçün bireyler üzerindeki etkisini incelemede veri ve istatistik kaynağı olarak Yalova İli seçildi ve bir anket çalışması yapıldı. Anket çalışmasında elde edilen veriler ışığında, göçle kente gelen bireylerin nitelikleri ve kentlileşme sürecinde geçirdikleri aşamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urbanization as a process of transformation is one of the topics of social policy in materializing future-oriented goals of developing countries. Migration, as a result of urbanization, has a more comprehensive and rooted content rather than geographic relocation; and, with regard to its consequences, it consists of many social, economic, cultural, and psychological elements. In order to reduce problems which individuals migrating to the urban experience in their adaptation process, decision-makers try to take several steps.It is observed that urbanization which has influenced the West since the Industrial Revolution will also mark the 21st Century. Several social problems such as unemployment, housing, loneliness, and alienation have emerged as a result of migration which is a cause of rapid and unhealthy urbanization, and influences both individuals and society as a unity.This research has evolved out of the relationship between urbanization and migration, and explores the phases that individuals experience in the process of urbanization and that of becoming a city-dweller. In general, the aim of this thesis is to put forward the hypothesis that individuals face many problems in their adaptation processes to the urban. The city of Yalova was chosen as a source of data and statistics in the examination of the impact of migration on individuals in the process of urbanization, and, thus, a survey was conducted. In the light of the outcomes of the survey, the features of individuals who have migrated to the city and the phases that they have experienced in the urbanization process are examined.