Polis Teşkilatının çalışma yaşamının değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Evaluation for the working life of Police Organization: Istanbul case
- Tez No: 320131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşamın her aşamasında olduğu gibi çalışma hayatında da stresten kaçınmak mümkün değildir. Çalışma ortamında yaşanan stresin etkilerini tamamen ortadan kaldırmak ise oldukça güçtür. O halde yapılması gereken şey iş görenlerin dengesini bozan, sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve dolayısıyla verimliliği azaltan stresi en aza indirgemeye çalışmaktır.Yasalarla sınırları belirlenen çalışma saatleri yönetmeliklerle uygulanır hale gelmiştir. Polis teşkilatı mensuplarının yoğun iş yükü, çalışma saatlerinin fazlalığı ve maddi imkansızlıklar çalışanların en büyük stres kaynağı olmuştur. Toplumun en önemli ihtiyacını karşılamak üzere hizmet veren Polis teşkilatı mensuplarının stresli olmaları insanları kaygılandırılmaktadır. Bu durum polisin çalışma yaşamının değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.Bu araştırmanın amacı: Polis teşkilatı çalışanlarının sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri sunmaktır.Bu konuya çözüm bulunabilmesi için literatür taramasının yanında polisin çalışma hayatını düzenleyen mevcut mevzuat incelenmiştir. Polisin çalışma hayatı ile ilgili uluslararası düzenlemeleri araştırılmıştır. Ayrıca polis teşkilatının yaptığı işlerin önemi anlatılmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki görevli polislerin mesleki memnuniyetlerini ölçmek amacıyla anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to get rid of stress in working as it has been in many aspects of life. It is quite difficult to annihilate completely the effects of stress in working zone. Thus, the thing to be done is to struggle to minimize the stress which overbalances, influences employers? health negatively, therefore, and reduces the productivity of them.The working hours which are determined by laws has begun to be applied via regulations. The biggest source of stress for the officers is their high load of work, long working hours, and economic deficiencies. The stress which is being observed on the officers working to compensate the most favorable need of society makes people anxious. This case sets forth the necessity of evaluation about the officers? working life.The aim of this research is to identify their troubles, and present solution advice.In order to find answers to this topic not only the current legislation on their working life but also the literature researching are analyzed. International arrangements about their working life are explored. Additionally, the importance of the works done by the General Directorate of Security is explained. A questionnaire is applied in order to measure professional pleasure of the officers in Istanbul Security Directorate.