Okul müdürlüğünden eğitim liderliğine geçiş ve Karaman ili örneği
Modulation from headship to education leadership and the model of Karaman province
  1. Tez No: 320149
  2. Yazar: NADİR ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETBu araştırmanın temel problemini; ortaöğretim okul müdürlerinin eğitim liderliği davranış boyutlarından hangilerini ne düzeyde gerçekleştirdikleri ile müdürlerin davranışlarını hangi yaklaşımların etkilediği, oluşturmaktadır.Bu araştırmanın genel amacı, ortaöğretim okul müdürlerinin eğitim liderliği rollerini gerçekleştirme düzeylerini belirlemektir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Karaman ilindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim okulları oluşturmuştur. Bu okullarda çalışan 34 müdür yardımcısı ve 242 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmaya bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmada Mehmet Şişman tarafından 2002 yılında Eskişehir'de uygulanan anket, uyarlanarak kullanılmıştır. Anketin anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmek için öğretmen ve müdür yardımcılarından yararlanılmıştır. Prof. Dr. Mehmet Şişman'ın izni ile ?Öğretim Liderliği? adlı kitabına aldığı anketi, Karaman Valiliğinden uygulama izni alındıktan sonra Karaman genelindeki ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmen ve müdür yardımcılarınca uygulanmıştır. Anket, hazırlanan anket uygulama programı ile internet yoluyla uygulanmıştır.Elde edilen veriler, SSPS programına aktarıldıktan sonra istatistiksel analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe base problem of this study is about in which level and which ones of the education leadership act dimensions secondary school directors practice, and which approaches affect the directors behaving.The general purpose of this study is to determine the level of realisation of education leadership roles for Secondary School Directors.Detection model have been used for this study. Secondary schools depended The Ministry of National Education in Karaman are the universe of this study. 34 vice-directors and 242 teachers working in these schools are the sampling of this study.We have used questionnaire as data collection means for study. A questionnaire, was applied in Eskişehir in 2002 by Mehmet Şişman, have been used in this study by adaptationally. I have benefitted from Directors and Vice-directors in order to check if the questionnaire is understood or not .This questionnaire is carried out teachers and vice-directors working in Karaman after having permission from Prof. Dr. Mehmet Şişman who put this questionnaire in his book ?Öğretim Liderliği? and Karaman Governorship. This questionnaire is carried out via internet by using questionnaire application program . Statistical analysis of data have been carried out after transferring them in SSPS program. The tables are formed in accordance with the results of analysis.