Hisse senedi fiyatlarını etkileyen makroekonomik göstergelerin imkb-100 endeksi üzerinde incelenmesi
İstanbul stock exchange on the examination of macroeconomic indicators affecting stock prices
  1. Tez No: 320184
  2. Yazar: EBRU TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2005 ? Aralık 2011 dönemi aylık verileri kullanılarak, İMKB Ulusal-100 endeksi ile işlem hacmi, döviz kuru, reel faiz oranı ve sanayi üretim endeksi arasında hangi yönde ve kuvvette ilişki olup olmadığı tespit edilmiştir. Hisse senedi fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki Vektör Otoregresif (VAR) Modeli ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, döviz kuru ile İMKB endeksi arasında çift yönlü nedensellik, sanayi üretim endeksi ile İMKB endeksi arasında çift yönlü nedensellik, işlem hacminden İMKB endeksine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is detected, by using data of January 2005 ? December 2011, whether any direction and strength of the relationship between İstanbul Stock exchange 100 index and trading volume, US Dolar exchange rate, real interest rate and industrial production indexs. The relationship between stock prices and macroeconomic variables is examined by using Vector Autoregressive (VAR) Model. According to acquired results, bi-directional causaliyt relationship between exchange rate and IMKB index, bi-directional causality relationship between industrial production index and IMKB index and unidirectional causality relationship from trading volume to IMKB index are determined.