Hizmet işletmeleri olarak banka çalışanlarının iş ile ilgili tutumları : Samsun ili örneği
Bank employee's job conducts as servıce organızatıons : Example of Samsun
  1. Tez No: 320220
  2. Yazar: UMUT BARIŞ BARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada banka personellerinin, örgüte bağlılık, örgütün cazibe kaynakları, iş ile ilgili stres, rol belirsizliği ve rol çatışması, iş doyumu, işe bağlılık ve işinde kalma isteğinden oluşan iş ile ilgili tutumlarının; demografik ve iş ile ilgili bilgilere göre analiz edilmesi amaçlandı. Samsun İli'nde faaliyet gösteren banka şubelerinin çalışanlarına ilgili ölçekler gözden geçirilerek uygulandı. Araştırma 201 banka çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde Sosyal Bilimler için İstatistik Uygulamaları (SPSS) paket programı kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde t-testi, varyans analizi, Tukey testi ve korelasyon analizi istatistik yöntemleri kullanıldı.İş ile ilgili tutumlardan örgüte bağlılık ile demografik ve iş ile ilgili bilgiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Aynı şekilde, işte kalma isteği ile demografik ve iş ile ilgili bilgiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı.İstatistiksel olarak anlamlı ilişki, örgütün cazibe kaynakları, işle ilgili stres, rol çatışması ve rol belirsizliği, iş doyumu ve işe bağlılık ile demografik ve iş ile ilgili bilgilerin bazıları arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the bank employees? job conducts, in terms of demographic and business-related information, that consists of organizational commitment, charm sources of organization, job stres, role conflict and role ambiguity, job satisfaction, job involvement and intention of stay in work. Interested scales are applied to the bank employees who works in bank?s branches that opperate in Samsun. The survey done with the participation of 201 bank employees. Statistical Package for Social Sciences (SPSS), a software package, has been used to analyze the data collected in this research. In determining the relationships between variables, the statistical methods of t-test, variance analysis, Tukey test and correlation analysis have been used.Between organizational commitment which is a job conduct and demographic and business-related information, statistically significiant relationship was not found. Smilarly, between intention of stay in work and demographic and business-related information, statistically significiant relationship was not found .Statistically significiant relationships were found between, charm sources of organization, job stres, role conflict and role ambiguity, job satisfaction, job involvement; and some of the demographic and business-related information.