Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyumu açısından kırsal kalkınma bileşeninin önemi ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun rolü
For Turkey?s according to eu?s rural development policies, application of the fifth component of ıpa and the role of ARDSI during this period
  1. Tez No: 320227
  2. Yazar: MUHAMMED MURAT YILIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa Birliği, kırsal bölgelerdeki sorunların çok boyutlu olması ve bölgesel gelişmişlik farklılıkları nedeniyle kırsal kalkınma politikalarını daha fazla desteklemeye başlamıştır. Bu nedenle aday ülkelerin de katılım öncesinde belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Türkiye de Avrupa Birliği yönelimindeki bir ülke olarak üyelik yolunda kırsal kalkınma politikalarını yeniden düzenlemekte ve kurumsal yapısını AB'ye uyumlu hale getirmeye çalışmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da bu amaç çerçevesinde kurulmuş ve kısa sürede kurumsal altyapısını hazırlamış, ulusal akreditasyon sürecini tamamlamış, Ekim - Kasım 2010'da da şartlı hibe çağrısı yapmıştır. Bu nedenle kurum kısa süre içerisinde kırsal kalkınma alanında en etkili birimlerden biri haline gelmiştir.Bu çalışmanın birinci bölümünde kırsal kalkınma kavramının tanımı yapılmış, kırsal kalkınmanın tarihsel gelişimi, amaçları ve Türkiye'de kırsal kalkınma politikalarının gelişimi kırsal kalkınma uygulayıcılarıyla paralel olarak ele alınarak ana çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Geçmişten günümüze uygulanan ya da gündeme gelen kırsal kalkınma projelerine de örnek teşkil etmesi açısından yer verilmiştir.Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde ise Avrupa Birliği hakkında genel bilgi, AB kırsal kalkınma politikalarının gelişimi, AB kırsal kalkınma politikalarında mali araçlar, Türkiye-AB ilişkileri ve kırsal kalkınma uygulamaları çeşitli belge ve zirvelerin de ışığında ifade edilmiştir. Bu bölüm mevcut durumun kıyaslanması açısından hem ülkemizdeki hem Birlikteki uygulamaları ve uygulayıcıları genel hatlarıyla ifade etmiştir.Son bölümde ise Türkiye'nin AB kırsal kalkınma politikasına uyumu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun bu sürece katkısı ve bu süreçte yapılan çalışmalar AB üyeliği yolundaki Türkiye'nin genel durumu bileşen bazında ve bileşenin uygulayıcısı bir kurum bazında özelleştirilerek ifade edilmiştir.Çalışmanın amacı genel anlamıyla Türkiye ve Birlik arasındaki kırsal kalkınma uygulamalarına değinmek, TKDK'nin bu süreçteki rolüne vurgu yapmak olduğu kadar, kırsal kalkınma bileşeni bazında ve kurumsal bazda AB-Türkiye ilişkileri ele alınarak genel hatlarıyla çözümlenemeyen durumlar özele indirgenerek ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EU Rural development policies are supported more, because of multidimensional characteristics and regional development differences in. For this reason applicant countries have to fulfill some conditions. In this context as an applicant country, Turkey reorganized its rural development policies and accommodated its institutional structure. Agricultural and Rural Development Institution was established in this sense and completed its institutional basis, achieved national accredititation process and called conditional donation. For this reason in a short time institution became the most effective unit in process of rural development.In the first chapter of this study, the description of the term rural development has been done, rural development?s historical improvement, it?s aims and the improvement of the rural development policies in Turkey with the rural development implementers have been discussed correspondingly and in this context the main frame has been drawn. The rural development projects that have been implemented from past to present also take place in this study to serve as an example.This study is comprised of four sections. In the second and third chapters, a general information about European Union, the improvement of the rural development policies of EU, the fiscal instruments of the EU rural development policies, the relations between Turkey and EU, and the rural development application have been stated in accordance with documents and summits. In order to compare the present cases, this chapter has stated the applications and the implementers in Turkey and EU in general terms.In the last chapter, Turkey?s adaptation to the rural development policy of EU, the contribution of ARDSI to this process and the studies that have been done through this process have been expressed on the basis of an institution which is the implementer of the component.The aim of the study is literally to refer to the rural development applications between Turkey and EU, to emphasize the role of ARDSI in this process, and the handle Turkey-EU relations on the basis of rural development component.