Organize sanayi bölgeleri ve uygulanan teşvik politikalarının işletmeler üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde uygulama
Organized ındustrial zones and applied business ıncentive policies on the ınvestigation of the effect: Osmaniye Organized Industrial Zone Application
- Tez No: 320253
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ESENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde istihdamın artırılması, milli gelir düzeyinin yükseltilmesi, iç pazar payının genişletilmesi ve teknolojik ilerlemenin sağlanabilmesi açısından devletin yürürlüğe koyduğu teşvik politikalarının analiz edilerek yatırım ve dolayısıyla istihdamı teşvik edici politikaların işletmeler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte teşviklerin ana amacı; yatırımların maliyetlerini düşürmek, finansman ihtiyacını hafifletmek, kolaylıklar sağlamak ve kârlılığı artırmak, özel sektör yatırımlarını belirli sektörlere ve yörelere kaydırmaktır. Bu çalışma ile Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi yasal kuruluş prosedürlerinin belirlenerek işletmelere yatırım kararlarında aydınlatıcı bilgiler sunmakla beraber, teşvik politikalarının işletmeler üzerindeki etkileri belirlenmek istenmiştir.Tez çalışması hazırlanırken, teşvik tedbirleri kapsamında yer almış, uygulamaya konulan teşvik uygulamalarından yararlanmış, işletmelere yöneltilecek olan anket soruları ile devletin hedeflerine varıp varmadığı, işletmelerin uygulamaya konan teşvik tedbirlerinden neler bekledikleri ve neler buldukları ve uygulama sonucunda işletmelerin yararlanıp yararlanmadıkları nedenleriyle birlikte ortaya konmuştur. Ve teşvik uygulama politikalarından işletmelerin faydalandıkları tedbirlere ilişkin irdelemelere yer verilerek, hedeflenen amaca işletmeler ve devlet açısından bakılarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in our country, increasing employment, increasing the level of national income, the share of domestic market expansion and technological rogress in analyzing the investment incentive policies for ensuring the government put into fect and to determine the effect on businesses because of policies to encourage employment. However, the main objective of incentives, investments, reduce costs, mitigate the need for financing, to provide convenience and increase profitability, private sectorinvestments in certain sectors and regions. In this study, procedures for determining the legal entity of Osmaniye Organized Industrial Zone businesses to submit their investment decisions with enlightening information, determined its effects on businesses were asked to encourage policies.The preparation of this thesis, the scope of incentive measures has taken place, encouraging practices implemented benefited businesses and the state addressedthe objectives of the survey questions went whether you will arrive, encourage enterprises to implement measures laid down as a result of what they expect and what they found and businesses to benefit from the application of the reasons have been exposed. and promote the application of policies and measures that will benefit businesses by giving investigate their place, the result has been achieved by looking for the intendedpurpose, businesses and government.