Adana Kemal Serhadlı Polis Meslek YüksekOkulu öğrencilerinin stresle başa çıkma düzeylerinin incelenmesi
The examınatıon of stages of overcomıng agaınst to stress of students of vocatıonal hıgh school for polıce ?Kemal Serhadlı? in Adana
- Tez No: 320261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İlk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir. Böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak araştırmanın amacına ulaşmak için, Özbay (1993), tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde, üniversitede öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik olarak geliştirilen ve Özbay ve Şahin (1997), tarafından Türkçeye uyarlanan ?Stresle Başa çıkma Tutumları Envanteri? araştırmaya katılan öğrencilere uygulanmıştır.Araştırma 2010-2011 eğitim öğretim yılında Adana Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulunda öğrenim görmekte olan 249 erkek öğrenci üzerinde gerçekleşmiştir.Öğrencilerin kişisel bilgilerini toplamak için ?Kişisel Bilgi Formu? algılanan stres düzeylerini ölçmek için ?Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği? (Özbay 1993), stresle başa çıkma tarzlarını belirleyebilmek için ise ?Stresle Başa Çıkma Tarzlar Ölçeği? (Özbay ve Şahin 1997) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all,available datas related to target of investigation have been given in a systematic way by searching of literature.Thus, a theoretical wiew has been occured about the subject.Secondly,to reach the aim of the investigation,Envater of cope up with deppression based on Turkish language by Özbay and Şahin(1997) and developed for foreing nataional students who get education at the university in the United States of Amerika by Özbay(1993) have been applied for students who joined the research.The research has been actualized with 249 male students who have been getting education at Vocatıonal Hıgh School For Polıce ?Kemal Serhadlı? in Adana in 2010-2011 academic years.?Individual Information Form? for gathering individual datas of the students , ?Assesment of stress degree perceived? to measure the levels of stress perceived (Özbay 1993), ?Assesment of Getting Over of Stress?(Özbay and Şahin 1997) to specify the types of overcoming the stress.