Adana'nın yüreğir ilçesi mustafa kemal paşa bulvarında temel radyasyon ölçümü ve sağlık riskinin değerlendirmesi
Basic radiation measurement and health risk assessment in mustafa kemal pasha boulevard, yüreğir district of adana
  1. Tez No: 943503
  2. Yazar: ENGİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Biophysics, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, Adana ili Yüreğir ilçesi Mustafa Kemal Paşa bulvarında, bulvarın 3200 m'lik kısmında temel radyasyon ölçümleri yapıldı. Ölçümler 400 m aralıklarla 8 ayrı noktada ve haftanın her günü aynı zaman aralığında yapıldı. Narda NBM-550 geniş bant elektromanyetik alan ölçer cihazı ve EF-0691 kodlu probu kullanılarak radyofrekans (RF) kökenli iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun (elektromanyetik alanların) oluşturduğu kirlilik düzeyininin tespiti için elektrik alan gücü ölçümleri yapıldı. Ölçülen elektrik alan gücü kullanılarak, manyetik alan gücü (H) ve eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu (S) hesaplandı. Yapılan bu çalışmada bulunan iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kökenli elektromanyetik radyasyonun maksimum elektrik alan gücü E, maksimum manyetik alan gücü H ve maksimum eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu değerleri, srasyıla, 2.72 V/m, 0.007 A/m ve 0.02 W/m2 olarak bulundu. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon için radyasyon doz endeksi (RDI) 1.99x10-3 olarak hesaplandı. Bulunan bu değerler ICNIRP, BTK ve ARPANSA (E için 61.40 V/m, H için 0.16 A/m ve S için 10 W/m2) tarafından tanımlanmış olan limit değerlerden daha küçüktür. Havada γ doz hızı ölçümleri için PCE-RAM10 Radiation Scanner cihazı kullanıldı. Bu cihaz ile yapılan ölçümlerin ortalaması hesaplanarak gama doz hızı 0.037 μSv/h olarak bulundu. Bulunan bu değer 41.3×10-3 Dünya ortalama değerinden küçüktür. YEDE 0.065mSv/yıl ve YBKR 0.227×10-3 olarak hesaplandı. UNSCEAR, 2000'de verilen YEDE için Dünya ortalama değeri olan 0.07 mSv/yıl değerinden ve YBKR için Dünya ortalama değeri olan 0.29×10-3' değerinden hesaplanan sonuçlar küçüktür. Bu sonuçlara göre Adana ili Yüreğir ilçesi Mustafa Kemal Paşa bulvarında hem iyonlaştırıcı hemde iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun insan sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basic radiation measurements were made on the 3200 m section of the boulevard in the Yüreğir district of Adana province, Mustafa Kemal Paşa Boulevard. The measurements were made at 8 different points with 400 m intervals and at the same time interval every day of the week. Electric field strength measurements were made to determine the pollution level caused by radiofrequency (RF) originated non-ionizing radiation (electromagnetic fields) using the Narda NBM-550 wide-band electromagnetic field meter and its EF-0691 coded probe. Using the measured electric field strength, magnetic field strength (H) and equivalent plane wave power density (S) were calculated. Using the measured electric field intensity, magnetic field intensity (H) and equivalent plane wave power density (S) were calculated. The maximum electric field strength E, maximum magnetic field strength H and maximum equivalent plane wave power density values of electromagnetic radiation originated from non-ionizing radiation found in this study are 2.72 V/m, 0.007 A/m and 0.02 W/m2, respectively. The radiation dose index (RDI) for non-ionizing radiation was calculated as 1.99x10-3. These values are smaller than the limit values defined by ICNIRP, BTK and ARPANSA (61.40 V/m for E, 0.16 A/m for H and 10 W/m2 for S). For γ dose rate measurements in air, PCE-RAM10 Radiation Scanner device was used. By calculating the average of the measurements made with this device, the gamma dose rate was found to be 0.037 μSv/h. This value found is smaller than the world average value of 41.3×10-3. YEDE was calculated as 0.065 mSv/year and YBKR as 0.227×10-3. The results calculated from the world average value of 0.07 mSv/year for YEDE given in UNSCEAR, 2000 and the world average value of 0.29×10-3 for YBKR are smaller. According to these results, it can be said that both ionizing and non-ionizing radiation in Mustafa Kemal Paşa Boulevard in Yüreğir district of Adana province do not have any negative effects on human health.