Sağlık sektöründe aile hekimliği yeri ve önemi ile hizmetten yararlananların ve hizmet sunanların memnuniyet durumu konusunda bir araştırma
Place and the ımportance of the family practice ın the healthcare care sector and one case study about the satisfaction level of those benefiting from these services
  1. Tez No: 320302
  2. Yazar: HASAN AĞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çağdaş sağlık sistemlerinin önde gelen amaçları arasında, birinci basamak sağlık hizmetlerine öncelik vererek, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliği ve bu hizmetlerden herkesin ihtiyacı oranında yararlanmasını sağlamak ve böylece kişilerin yaşam kalitelerini ve sağlık standartlarını yükseltmek yer almaktadır. Sağlık sektöründeki çalışmaların temel amacı sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde; organize edilmesi, finansmanın sağlanması ve sunulmasının temin edilmesidir. Bu amaçlara ulaşmak için birinci basamak sağlık hizmetlerinin çağdaş bir yaklaşımla yeniden düzenlenmesi, yaygınlaştırılması ve tüm toplum bireyleri tarafından tercih edilebilir bir şekilde sunulması hedeflenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, 2010 yılına kadar insanların aile ve topluma dayalı temel sağlık hizmetlerine daha iyi ulaşabilmesini, 21. yüzyılda `'Herkes İçin Sağlık''hedefleri arasında saymaktadır. Ülkemizde de bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla aileye dayalı temel sağlık hizmetlerini ve topluma dayalı temel sağlık hizmetlerini, görevleri net tanımlanmış ve gerekli eğitim ve beceri ile donanmış ekipler eliyle, entegre bir şekilde sunulması çalışmaları başlatılmıştır. Aile hekimliğinin hedefi, birinci basamak sağlık hizmetlerini, profesyonel bir ruhla ve toplumun katılımını sağlayacak bir biçimde, bireyin yaşadığı ve çalıştığı yerlerde koruyucu, tanı koyucu, tedavi ve rehabilite edici yönleri ile birlikte sunmaktır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, çalışan hekimler ile diğer sağlık elemanlarının özendirilmesi, birey ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak koruyucu sağlık sistemine ağırlık verilmesi ve kabul edilebilir sevk sisteminin uygulanması ana ilkelerdir. Birinci basamak hizmetlerinin etkili bir şekilde verilebilmesi, toplumun hastalık yükünü azaltmasının yanı sıra, ikinci ve üçüncü basamak tedavi kuruluşlarımızın da daha iyi ve kaliteli sağlık hizmeti ve sağlık eğitimi vermelerine fırsat tanıyacaktır.Bu çalışmanın amacı, Aile hekimliği uygulamasının ülkemizdeki uygulanma yöntemi, yeri, önemi, ülkemiz sağlık sektörüne getirdiği değişikler ve ekonomik olarak sağladıklarının tespit edilmesidir. Ülkemizde bulunan Sağlık Ocağı ve Sağlık Evlerinde Aile Hekimliği uygulaması, Aile Hekimliği uygulamasıyla bu kurumlarda verilen sağlık hizmetlerindeki değişim, kurum ve çalışanlar açısından avantaj ve dezavantajları. Toplumun Aile Hekimliği uygulamasına olan ilgisi, talepleri ve halkın memnuniyet durumu, aile hekimliğinin ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kurumlarına sağladığı kolaylıklar, aile hekimliği uygulamasının etkin ve başarılı bir şekilde uygulanması için alınması gereken önlemlerin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Among the modern health care system?s outstanding aims is to provide access to healthcare services, make people benefit from these services with their needs and so to increase the quality of life and standard of services. Main purpose of the works in health care sector is to be organized, financed and provided the services effectively, efficiently and fairly. In order to reach these objectives, first level healthcare services should be targeted to be reorganized, expanded and supplied to end-users in a modernized way. World Health Organization, counts among its targets to enable people to reach the basic family and social healthcare services based upon their family in a better way up to 2010 and `?Health for Everybody?? in 21st century.As it is all over the world,in our country,in order to be realize these aims,basic family and social health care services have started to be performed completely by trained healthcare staff whose duties are defined clearly and who are equipped with required skills. The aim of family practice is to provide first level health care services with people in a professional mood with the participation of society in living and working areas of people using protective, diagnostic, treating and rehabiliting methods. Main principles of family practice are to develop and empower it in sustainable education, motivate physicians and other staff using different elements, to weight on protective healthcare system considering individual needs and to apply an acceptable reference system. Performance of an efficient first level health care service can give opportunities for high level health care services to offer more quality services and education as well as a decrease in the patient load of this level.The aim of present study is to determine the place, importance and application method of family practice in our country and the changes and contributions it has introduced into our healthcare system. In addition, family practice in health care centres, changes in the conventional practice caused by family practice application, its advantages and disadvantages for institutions and staff, social interest in family practice, demand and satisfaction level of people, easiness family practice provides to second and third level health care institutions and the cares to be taken for the efficient and successful application of family practice are determined in the study.