Türkiye'de Spor Sponsorluğu: Beko'nun Basketbol Ligi Sponsorluğunun Basındaki Yansımalarına Yönelik Bir Araştırma
Sport Sponsorshıp In Turkey: A Research Of Medıa Reflectıons Of Beko?s Basketball League Sponsorshıp
- Tez No: 320325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BAYÇU UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezin amacı, halkla ilişkilerin gitgide daha fazla rağbet gören alanı spor sponsorluğunun, Beko'nun Basketbol Ligi isim sponsorluğu özelinde, gazetelerde kendisine ne ölçü ve şekillerde yer bulduğuna yönelik sonuçlara ulaşmaktır. Bu amaca uygun olarak Zaman, Hürriyet, Posta gazetelerinden 10 yıllık bir süreç alınarak, her yılda 3 hafta seçilmiş, elde edilen haberlere içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonunda, isim sponsorluğunun, markanın doğrudan ilgili sayfalarında yer alma sayısını arttırdığı gibi diğer haber türlerinde yer alma sayısını ve şeklini de olumlu yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca direkt yapılan sponsorluğun ilgili sayfalarında sponsorun yer alma seviyesi zaman içerisinde artış göstermekle beraber diğer haber türlerine ait sayfalarda markanın anılma seviyesi zaman içerisinde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reach conclusions about to what degree and in what shapes do sports sponsorship, the public relations discipline that receives more and more attention, takes place in newspapers by studying Beko Basketball League. For this, a 10 year period and 3 weeks per year has chosen from the newspapers Zaman, Hürriyet, Posta; and a content analysis has conducted. At the end of the research its concluded that the naming sponsorship affects the degree and shape of brand mentioning in other kinds of news pages positively, as well as the pages that are directly relevant. Moreover the degree of mentioning the brand in the pages that are directly relevant raises in time, altough in other kinds of news pages the degree of mentioning the brand decreases in time.