Tüketicilerin organik tekstil ürünleri satın alma davranışını etkileyen değişkenler üzerine bir araştırma
A research on factors that effect consumers' organic textile products purchase behaviour
  1. Tez No: 320326
  2. Yazar: AYŞENUR BANU ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Organik tekstil ürünleri üretimi ve tüketimi özellikle son yıllarda yaygınlaşmaya ve gelişmeye başlamıştır. Organik tekstil ürünü, çevre ve insan sağlığına zarar veren herhangi bir kimyasal girdi veya genetiği değiştirilmiş tohum kullanmadan üretilen organik elyafın, organik standartlara göre işleme alınarak sertifikalandırılması sonucu ortaya çıkan tekstil ürününü ifade etmektedir.Bu çalışmada, organik tekstil ürünlerinin, tüketiciler açısından önemi ve pazarlanması açısından ele alınmıştır. Ayrıca, organik tekstil ürünlerinin nihai tüketiciler tarafından satın alınması veya bu ürünler için daha fazla para ödeme eğilimi üzerine etki eden çeşitli faktörlerin spesifik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Ankara'da bulunan dört büyük alışveriş merkezindeki tekstil mağazalarından rastgele seçilen müşterilere anket uygulanmıştır. Hazırlanan anket formlarına katılan 168 kişinin verdiği cevaplar, yüzde analizleri, ortalama skorlar ve standart sapmalar gibi yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, organik tekstil ürünleri satın alma davranışlarında veya daha fazla para ödeme eğilimlerinde, demografik özellikler, çevre ve sağlık bilinci ve organik gıda satın alma sıklığı ile ilgili değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için t-testi, ki kare ve varyans analizlerinden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, organik tekstil ürünlerinin sağlıklı olması, satın alma davranışına teşvik eden en önemli etken olarak belirlenmiştir. Organik tekstil ürünlerinin satın alınmamasında ise, fiyatların pahalı olması en önemli neden olarak tespit edilmiştir. Aylık ortalama gelir düzeyi, organik ürün satın alma sıklığı, çevre ve sağlık bilinci ile organik tekstil ürünleri satın alma davranışı arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organic textile production and consumption have been spreading and extending especially in the recent years. An organic apparel is a product that is being produced by the means of natural conditions, thus, is through, being avoided with any use of chemicals or genetically modified organizmas. At its further stage of production, it should be certified by accredited and authorised institutions.In this study, organic textile products are examined in the context of its marketing and purchasing conditions. Moreover, it is aimed to find out the specific reasons to purchasing or tendency to pay more for these products by the consumers. In line with this purpose, four shopping malls in Ankara have been selected to implement a survey to random textile products customers. In total, 168 people answered to the questions, which seek to explore the effect of demographic and other specific factors on customers to their motivation and practice of purchasing behaviour. Trend analysis, mean scores and standard deviation were calculated and also t-test, k square as well as variance analysis have been applied to the findings of the survey.Results suggest that, `health? has been found as the most important factor for impulse buying. Price of organic textile products is the main reason to low demand for these products. Furthermore, there is a considerable relation between `average income,frequency of organic products purchase, environment and health consciousness? and `purchasing or willingness to pay more for organic apparel?.