Kurum kimliği çerçevesinde logo tasarımını ve rengini anlamlandırmaya yönelik bir çalışma
The study for meaning logo design and color as part of corporate identity
  1. Tez No: 320324
  2. Yazar: F. DİĞDEM USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kurumun kimliğinin görünen yüzü olarak tanımlanan görsel kimlik, kurumun kimliğine ait ilk izlenimi vermesi açısından büyük önem taşır. Görsel kimliğin en dikkat çekici ve bilinen öğesi logodur. Logolar kurumun kim olduğunu ve ne yaptığını anlatan göstergelerdir. Logo tasarımında kullanılan renkler de kurum hakkında bilgi veren, çağrışımlar uyandıran unsurlardır. Çalışma bankacılık sektörü özelinde logoların şekil, tipografi özellikle de renk olarak çağrıştırdıklarına ve bu çağrışımların kurum kimliği ile bağlantısına odaklanmıştır. Araştırma sonuçları rengin, kurumsal logo üzerinde sahip olduğu bazı anlamların güçlendiğini bazılarının ise zayıfladığını göstermektedir. Renk kurumun kimliği ile bütünleştiğinde anlamlı hale gelmektedir. Logoda kullanılan rengin algısı uzun vadede kurumun yarattığı çağrışımlarla şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate visual identity, which defined as the visible face of the identity, has great importance becasuse it provides the first impression of corporate identity. The most striking and most known element of visual identity is logo. Logos are signs that tell who is the corporation and what is the corporation doing. The colors used in logo design, gives information about the corporation and creates associations. This study focuses on the relation with corporate identity, logo design and colors. The study in case of banking sector, focuses on logo?s shapes, typography an especially colors associations and these associations connection with the corpoarate identity. The research results show that some colors meanings become strong and some of thems weaken when color used at corporate logo. Color can become meaningful if it become integrated with corporate identity. Color?s perception which used at logo, shapes with corporate associations in the long term.