Eskatolojik açıdan kişisel özdeşlik sorunu
The problem of personal ıdentity from an eschatological perspective
- Tez No: 320341
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tez giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Girişte tezin ana çerçevesi ve takip edilen yöntem hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde kişinin ne'liği irdelenmekte ve kişisel özdeşlik sorunuyla doğrudan ilintili olan bir takım kavramların tahlili üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde, ?kişisel özdeşliğin temel referansı nedir?? sorusuna bağlı olarak ortaya çıkan farklı felsefî yaklaşımlara (çözümlemelere) yer verilmektedir. Bu bağlamda söz konusu sorun aşağıdaki yaklaşımlar çerçevesinde detaylı bir şekilde işlenmeketdir: (i) Kişi olmanın veya kişisel özdeşliğin nihai referansını fiziksel bileşenlere dayandıran materyalist veya natüralist yaklaşımlar, (ii) hafızayı kişisel özdeşliğin temeli olarak kabul eden hafıza kuramı ve (iii) kişisel özdeşliğin temel referansının ancak ruh veya zihin olabileceğini savunan düalist çözümlemeler. Bu değerlendirmelerden hareketle kişisel özdeşliğin temel referansının ancak sürekli var olan, bölünemeyen ve özsel olan ?ruh/zihin? tarafından güvence altına alınabileceği ifade edilmekte ve kişiler hakkında konuşmanın fiziksel bileşenlere indirgenemeyeceği temellendirilmektedir.Üçüncü bölümde, ?eskatolojik açıdan kişisel özdeşlik sorunu? ele alınmaktadır. Bu bölümde, ahiret hayatındaki kişi ile ölümden önceki kişinin ?aynı kişi? olmalarının gerekliliğine vurgu yapılmaktadır. Kişinin ahiret hayatında varlığını ?aynı kişi? olarak nasıl devam ettireceğine ilişkin farklı düşünce biçimleri bulunmaktadır. Bu düzlemden hareketle kişisel özdeşliğin temel referansının ruh olduğu, fakat tam bir özdeşliğin sağlanması için bedenin de gerekli olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu bedenin niteliğinin veya hangi beden olduğunun kişisel özdeşlik için bir sorun olmadığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three main chapters apart from introduction and conclusion. The introductory chapter gives information about the basic framework and the methodology generally followed in the thesis. The first chapter examines the nature of personal identity somewhat in details and provides an analysis of related concepts.The second chapter deals with various philosophical responses or approaches to the question of ?What is the ultimate reference of personal identity?? In this context, the following approaches are articulated and thoroughly examined respectively: (i) the physicalist or naturalist approaches which draw personal identity on material or bodily components, (ii) the psychological approaches which take memory to be the reference of personal identity and, (iii) the dualist or immaterialist approaches which explains personal identity in terms of soul or mind. In so doing, it is argued that the reference of personal identity can neither be reduced to a physical or bodily part nor be explained via psychological continuity in terms of memory or character. Rather, it is suggested that personal identity can only be secured by reference to a simple, indivisible immaterial substance such as soul or self.In the third chapter, the problem of personal identity is further discussed from an eschatological perspective. Here the necessity of personal identity in terms of personal continuity or sameness before and after death is underlined. Considering various answers to the question how are to secure such a continuity between the worldly-life and life after death, it is concluded that although soul, mind or self is the essential reference of such an identity there is a complementary need for a bodily existence. It is however argued that sameness of bodily existence is not required by a personal identity thus conceived.