Avrupa Birliği'nin etnik sorunlar politikaları ve terörizmle mücadele
EU policies on ethnic problems and counter-terrorism
  1. Tez No: 320350
  2. Yazar: FIRAT YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Daha eski dönemlerde de var olmakla birlikte, özellikle 20. yy.da Avrupa'dan Balkanlar'a, Latin Amerika'dan Asya'ya, Afrika'dan Ortadoğu'ya kadar Dünyanın birçok bölgesinde çeşitli etnik sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunların bazıları siyasi çekişme, bazıları iç savaş, bazıları soykırım ve bazıları da terörizmle sonuçlanmıştır. Bazı etnik sorunlar ise sonuçlanmamış ve halen devam etmektedir. 11 Eylül saldırılarının ardından AB, terörizme karşı vizyon ve strateji arayışlarına girmiş ve küresel terörizmle mücadele politikaları geliştirmeye çalışmıştır. Bu çalışmalar kapsamında, AB'nin coğrafi sınırları içerisinde yüzlerce yıldır çeşitli boyutlarda devam etmekte olan etnik sorunlara karşı yaklaşımı tekrar gündeme gelmiştir. Bu çalışmada da, AB'nin etnik sorunlar politikalarının terörizmle mücadeleye etkisi incelenmiştir.Çalışmanın hipotezi, AB'nin etnik sorunlar bağlamında terörizmle mücadeleyi polisiye tedbirler, sosyo-ekonomik tedbirler ve kültürel tedbirler olmak üzere üç temelde şekillendirdiği ve özellikle kültürel tedbirler konusunda bireysel hak anlayışını tercih ettiğidir.Çalışmanın birinci bölümünde, AB'nin etnik sorunlara yaklaşımı ve terörizmle mücadele politikaları incelenmiştir. İkinci bölümde, Avrupa'da ve AB'de terörizm olgusunun yeri ve rolü, 1789 sonrası politik gelişmelere paralel olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, AB'nin insan hakları politikaları, demokrasi kuramı bağlamında ve küreselleşme ve ulus-devlet ilişkisi ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially after 20th century, from Europe to Balkans, from Latin America to Asia, from Africa to the Middle East, in almost each regions of the world, different types of ethnic problems have occured. Most of these problems have ended up with contestion, civil war, genocide or terrorism. Some of these problems have not ended, yet. After September 11 attacks, European Union has searched for a counter-terrorism strategy and tried to develop international counter-terrorism policies. Within these efforts, EU?s approach to the ethnic problems that has been ongoing since centuries in different contexts has come to attention. In this study, the effect of EU?s ethnic problem policies on counter-terrorism has been searched.In this study, it is asserted that EU, in ethnic problem context, has formalized counter-terrorism in three basic approaches: security measure, socio-economic measure and cultural measure. Significantly in cultural measures, approach of individual rights is prefered.In the first chapter, EU?s aproach to the ethnic problems and it?s affect on counter-terrorism has been studied. In the second chapter, the role and place of terrorism phenomenon in Europe and EU has been studied. In the third and last part, EU?s human right policies discussed under the light of the democracy theory and the relation between globalization and nation state.