Osmanlı Anadolusu'nda konar-göçerlerin sosyo-kültürel yapısı ve etnisite meselesi
The socio-cultural structure and ethnical problem of nomads in Ottoman Anatolia
- Tez No: 320349
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Belirli bir zorunluluktan kaynaklanmayan, isteğe bağlı ve belirli bir noktayı hedeflemeden yapılan göç hareketini gerçekleştiren topluluklarla; yaylak-kışlak arasında göç eden topluluklar arasında belirgin farklar mevcuttur. Çünkü basit göçebe toplulukları, devamlı yer değiştiren, ziraati ve yerleşik hayatı bilmeyen, sosyal organizasyonları gelişmemiş sürüler halinde yaşayan gruplardır. Türklerin göçerlik hayatı ise, göçebelik ile yerleşik hayat arasında bir ara yaşam tarzıdır. Konar-göçer Türk grupları, ekonomik açıdan hayvancılıkla uğraşır, hayat tarzı bakımından da yaylak ve kışlak alanları arasında hareket halindedirler.
Özet (Çeviri)
Clear differences exist between the communities that migrate between winter and summer pastures and those communities that move around at will or without a specific obligation or destination in mind. This is because simple nomadic communities are groups that constantly change their location, are not acquainted with agriculture or a settled life, and who live alongside their herds or flocks without having a developed social structure. The nomadic pattern of the Turks, on the other hand, is a lifestyle half-way between the nomadic and a settled existence.