Yaşlanma sürecinde dini hayat (Sakarya ili merkez ilçeler örneği)
Religious life ın the aging process (Case study ın central Sakarya)
  1. Tez No: 320374
  2. Yazar: ABDULLAH İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Yaşlanma Sürecinde Dini Hayat isimli çalışmamızda Sakarya ili merkez ilçelerinde (Adapazarı, Serdivan, Erenler, Arifiye) ikamet eden 50+ yaş grubundaki üniversite mezunlarının dini hayatının tasvir edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde ?yaşlanma? sosyolojik açıdan ve dini açıdan ele alınmıştır. Aynı bölümde yaş ve din ilişkisi bağlamında yaşlanma sürecinde dini hayatın genel özellikleri ve din sosyolojisi merkezli olarak dindarlık ve dindarlık tipolojileri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde araştırmamızın metodolojisi ortaya konmuştur. Betimsel araştırma deseninde yapılmış bir çalışma olan araştırmamız temel olarak yapısal-fonksiyonel kuram üzerine oturmaktadır. Ancak kuramları sosyal gerçekliğin farklı yönlerini ortaya koyan bakış açıları olarak gördüğümüzden, araştırma amacımıza uygun olarak farklı kuramsal bakış açılarından, bu çerçevede nicel ve nitel yaklaşımdan, istifade edilmiştir. Veri toplama tekniği olarak anket ve derinlemesine mülakat birlikte kullanılmıştır. Anket sonuçları SPSS aracılığı ile analiz edilmiş, derinlemesine mülakatlar bu sonuçların daha etraflı bir şekilde ortaya konması için kullanılmıştır.Uygulamalı araştırmanın bulgularını ortaya koyduğumuz üçüncü bölümde, öncelikle örneklem grubumuzun genel özellikleri cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, kendini hissettiği sosyo-ekonomik durum, aylık gelir, kendini tanımlama ve çalışma durumu açısından ortaya konmuştur. Yaşlanma dönemine ilişkin algılar da bu kısımda ele alınmıştır. Bu bölümde dini hayat, din ve sosyo-kültürel hayat, din ve toplumsal hayat, dindarlık ve psikolojik hayat ve dini yönelim olmak üzere dört açıdan ele alınmıştır.Araştırmamız sonucunda, yaşlanma sürecinde dinin kişilerin hayatında önemli bir unsur olduğu, dindarlığı etkileyen unsurlar içerisinde aile, çocuklukta alınan dini eğitim, kişilerin kendi okuyup araştırması ve çevrenin etkisinin ön plana çıktığı, yaşlanma sürecinde sosyal, ekonomik tercihlerde, boş zamanların şekillenmesinde, ailenin kuruluşu, şekillenmesi ve aile içi ilişkilerde dinin önemli bir unsur olduğu, bu süreçte din hakkındaki düşüncelerin pozitif seyrettiği ve dini uygulamaların giderek arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis, namely Religious Life in the Aging Process, aims to describe religious life of those university graduates over the age of fifty that live in central districts of Sakarya (Adapazarı,Serdivan,Erenler,Arifiye).The first chapter of the study discusses the ?aging? from sociological and religious point of view. In this context, first general characteristics of religious life, then from the sociological perspective religiosity and typologies of religiosity are examined.In the second chapter, the methodology of the thesis is presented. This research, which is done in the form of descriptive research, relies on the structural-functional theory. Since theories are seen as viewpoints that describe different aspects of social reality, this study benefited from different theories in conformity with its aim, hence it used qualitative and quantitative approaches. In order to collect data, questionary and detailed interview are used together. The results are analysed through SPSS and interviews are used to clarify the results.In the last chapter, in which results of practical study are presented, first general characteristics of sample group are examined from the viewpoint of sex, marital status, number of children, educational status, social-economic status that s/he feels s/he belongs, monthly income, defining himself/herself and working condition. Then perceptions related to aging period are examined. In this context, religious life is examined from four different angles, namely religion and socio-cultural life, religion and social life, religiosity and psychological life and religious orientation.The thesis concludes that in the aging process religion is an important factor in the life of human being and that family, religious education in the childhood, personal studies and environmental factors are main factors that influence the religiosity, that religion is important factor in the organisation of social and economic preferences, free time activities, establishing family and organising family relations, that in the aging process thinking on religion intensify in a positive way and religious practices increases.