Mevlana ile Konfuçyüs'ün evren ve ahlak görüşleri üzerine bir karşılaştırma
A comparison of the universe and the moral views of Mevlana and Confucius
  1. Tez No: 320375
  2. Yazar: İLKNUR SERTDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünyevi hayata odaklanarak görüşlerini beyan eden Mevlana ve Konfuçyüs, evreni saran düzen ve dengeye paralel olarak gelişebilen ideal bir toplum yaratma amacı ile düşüncelerine yön veren iki düşünürdür. Onların yaşadığı dönemlerin siyasi, sosyal ve kültürel durumu, hedefledikleri nizami topluma etki eden başlıca unsurları oluşturmaktadır. Bu amaç uğruna iki düşünür, yaratılan en seçkin varlık sıfatıyla tanımladığı insanoğluna sorumluluk yüklemek ile birlikte ahlak kavramını esas kural olarak kabul etmiştir. Böylelikle insan ile ahlak bütünlüğüne ulaşan Mevlana ve Konfuçyüs, ahlaki değerleri baz alarak bazı prensipler ortaya koymuştur. Bu prensipler, insanlığın manevi duygularına ve karakter yapısına yönelik olarak sergilediği tutum ve davranışları teşkil etmektedir. Onların bakış açısında bireylerin yaşamına doğrudan temas eden bir ahlaki düzenin varlığı, toplumsal reformun sağlanabilmesi adına asıl gerekliliği temsil etmektedir. Sonuç olarak, onların somut dünyayı merkeze alan evren fikirleri ile insan sevgisi temelli ahlak görüşleri incelendiğinde birbiri ile bağlantılı olan pek çok ortak noktaya sahip oldukları görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mevlana and Confucius who express their opinions focusing on worldly life, are two philosophers guided by the ideas with the aim of creating an ideal society which develops in parallel with the order and balance that surrounds the universe. Political, social, and cultural conditions of the periods they lived, are the major elements which affect the regular society that they aimed at. For the sake of this purpose, both philosophers have conferred the responsibility to human being which they describe as the most privileged living creature. They have also adopted the concept of morality as a basic rule. In this way reaching the integrity of human and morality, Mevlana and Confucius have revealed some principles on the basis of moral values. These principles constitute the attitude and behaviours which act as for spiritual feelings and characteristic qualities of humanity. In their view, the presence of a moral order that directly contact with the life of individuals, represents the actual necessity to achieve the social reform. In conclusion, when their ideas of universe, centered on concrete world, and views of morality based on humanity; it can be seen that they have many common points related with each other.