İslam Hukukunda ikrah ve hukuki sonuçları
Coercion in Islamic Law and its legal effects
- Tez No: 320377
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmı, tez ile ilgili teknik bilgilere ayrılmıştır.Birinci bölümde, ikrah konusunun hukuki mahiyetinin belirlenmesinde yardımcı olan, ikrahın hukuki zeminde uygulanma alanı bulması imkânını veren ehliyet, sorumluluk ve akit kavramları konu ile ilgili oluşları oranında açıklanmıştır.Konunun esasını teşkil eden ikinci bölümde ise ikrahın hukuki nitelikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu kısımda öncelikle ikrahın tanımı, türleri, sınırları ve unsurları gibi temel bilgiler sunulmuştur. Tarihsel süreçteki ve günümüzdeki hukuki sistemlerinin ikraha bakış açıları da bu kısımda izah edilmiştir. Bu bölümde ayrıca ikrahın hukuken gerçekleşmesi için gereken şartlar ve bir zorlama türü oldukları halde hukuksal açıdan ikrah kategorisi dışında kalan durumlar üzerinde durulmuştur.İkrahın hukuki sonuçları, üçüncü bölümde ele alınmıştır. Bu bölümüm ilk kısımlarında ikrahın ehliyete ve sorumluluklara etkileri, sonraki kısımlarda ise hukuki işlemlere etkisi ve buna bağlanan sonuçlar detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three chapters.Introductory chapter is on technical informations about the thesis.In the first chapter concepts of competence, responsibility and contract which serve to identification of legal nature of coercion and which make possible implementation of Coercion on legal stage are explained in aspect of relevancy with the subject.In the second chapter, which constitutes the base of the subject information about legal qualifications of coercion is given. In this chapter, firstly, basic information as definition of coercion and its types, as well as its scopes and its elements are given. Also, viewpoints of judicial systems of historical processes and present day relevant to coercion are expounded in this chapter. Furthermore, it is epmhasized in this chapter that conditions required for coercion and circumstances exluded from coercion category despite being a kind of coercion.Effects of coercion on field of law are mentioned in third chapter. In the first sections of this chapter, effects of coercion to competence and responsibility and in the other sections its effects to contracts are studied in detail.