İslam hukuku ve Türk Medeni Hukukunda evlenmenin hükümsüzlüğü ve hukuki sonuçları
Invalidity of marriage in Islamic and Turkish Law and its legal results
  1. Tez No: 207674
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sözlesme iki taraflı bir hukuki islemdir. Borçlar Hukuku alanında sözlesmelerin kurulması ve geçerliligine iliskin genel kurallar bulunmaktadır. Bununla birlikte aile hukuku alanında özellikle evlenme sözlesmesinin kurulmasına ve geçerliligine yönelik farklı sartlar ve kurallar getirilmistir. Getirilen bu kurallara aykırı davranmanın yaptırımı da borçlar hukuku alanındakilerden daha farklı düzenlenmistir. Evlenme sözlesmesinin kurulması için farklı cinsiyetteki kisilerin yetkili memur önünde bizzat kendileri tarafından iradelerini beyan etmeleri gerekmektedir. slam Hukuku da yetkili memur dısında aynı sartları aramaktadır. Türk Hukuku tarafların temyiz gücünden sürekli olarak yoksun olmamalarını, evlenmelerine engel olacak derecede akraba olmamalarını, evli olmamalarını, evlilige engel olacak derecede akıl hastası olmamalarını istemektedir. Bunlara uyulmazsa evlenmeyi mutlak butlanla batıl saymakta ve sona erdirmektedir. Tarafların temyiz gücünden geçici olarak yoksun olmaları durumunda, taraflardan birisinin iradesinin hata, hile ve ikrah sebebiyle fesada ugramıs olması durumunda ve kanuni temsilcinin izninin olmamsı durumunda ise nispi butlanın oldugunu kabul etmis, ilgili tarafa iptal hakkı tanımıstır. slam Hukuku da evlenme için tarafların temyiz gücüne ve evlenme ehliyetine sahip olmalarını, iradelerinin uyusmasını, bunların aynı mecliste yapılmasını, kesinlik ifade etmesini aramaktadır. Bunlara riayet edilmeden yapılan evlenmeleri de batıl saymaktadır. Ayrıca evlenme sözlesmesinin akıllı, balig olmus, hür ve Müslüman iki sahit önünde yapılmasını, irade beyanlarının fesada ugramamıs olmasını ve sözlesmenin süreli olmamasını da aramaktadır. Bunlara uyulmazsa sözlesmeyi fasid olarak nitelendirmektedir. Türk Hukuku yok olan evliliklere herhangi bir sonuç yüklemezken batıl olan evlenmelere sona erinceye kadar geçen süre içinde geçerli olan bir evliligin tüm sonuçlarını yüklemektedir. slam hukuku da batıl evlenmeler hiç bire sonuç yüklemezken fasid olan evlenmelere bazı hukuki sonuçlar yüklemekted
Özet (Çeviri)
Contract is a bilateral legal transaction. In the law of obligation, there are some rules to act a valid contract. But in family law there are some other rules about marriage contract. The marriage contract is very important contract because it is base of the family and society. Nonperformance of these rules which are in family law has differrent solutions from which are in law of obligation. Marriage contract must occure between two parties which have mental capacity. Also the parties must be in different sex. And marriage ceremony must be made in front of authorized government officer. Islamic Law (Fiqh) requires same conditions except authorized government officer. In Turkish law, The marriage contract is absolite null If the parties (or one of them) have not mental capacity forever, or the parties have kinship which not allow them to marry, or the parti(es) are mental patients, or they are (one of them) is also married at the marriage contract time. The marriage contract can be canceled by one party if the other party has not mental capacity temporaryly, or his own will is invalid because of the error, intimidatio or ruse. Also there must be affirmation of the legal representetive fort he clild. Marriage is legalized by a contract ('aqd), which, like all other contracts in Islam, consists of a declaration (ijab) and an acceptance (qabul). The woman declares that she is entering into a relationship of marriage with the man, and he accepts her as his wife. In Islamic Law the parties must be capable to act a contract. And their will must agree to each other. The declarations of the mind must be at the some place (majlis) and must be conclusive. A man and woman may be forbidden from marrying for several reasons. Blood relationship (qaraba). A man may not marry some women like his mother or any of his grandmothers . Relationship by marriage (musahara). A man may not marry the mother or grandmothers of his wife or like this. There are certain women whom a man may marry singly, but not at the same time. The Shafi'i, Hanbali, and Hanafi schools hold that the presence of two witnesses is a pillar of marriage and that without their presence, the contract is invalid