Marcel Duchamp'ın yapıtlarına çözümleyici bir katalog çalışması
An Analytical catalog study on Marcel Duchamp's Works
- Tez No: 320436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin temel amacı, Marcel Duchamp'ın yapıtlar bütününün tek ve sürekli bir yapı içinde oluşumunu değerlendirmektir. Öncelikle yapıtları ve yaşamöyküsü bağlamında, Marcel Duchamp'ın zihinsel oluşumunu belirleyen evreler, etki kaynaklarıyla birlikte incelenmiştir. Sonraki bölümde yapıtları çözümlenerek, Marcel Duchamp'ın düşünsel yapısı sunulmuştur. İzleyen bölümde Duchamp'ın Dada ve Sürrealizm ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Son olarak, tam bir gizlilik içinde yürütülen ve ancak ölümünden sonra sergilenen son büyük yapıtı incelenmiştir ve Marcel Duchamp'ın Yirminci Yüzyıl'ın en radikal estetik anlayışını getiren sanatçı olarak sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to interprete the constitution of Marcel Duchamp?s corpus as a structure of single continuum. Primarily, in the context of his works and biography, the phases defining Marcel Duchamp?s intellectual formation, along with the influencing sources have been examined. In next part, by analyzing his works, Marcel Duchamp?s cogitative structure has been presented. In sequent part Duchamp?s relationship with Dada and Surrealism has been interpreted. Consequently, his last major work, which was carried out in complete secrecy and was exhibited only after his death, has been examined and to represent Marcel Duchamp as the developer of twentieth century?s most radical aesthetic conception has been aimed.