Minimal sanatta form ve mekan ilişkisi
The relationships between form and space in minimal art
- Tez No: 211116
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CEMİL ERGÜN, Y.DOÇ. DEVABİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
çerigi en aza indirilmis sanat? olarak tanımlanan Minimalizm, 1960'larda ortaya çıkmıs bir akım olmasına ragmen, 20.YY'ın daha hemen baslarında bazı sanatçıların çalısmaları ile ilk sinyallerini verdigi söylenebilir. Bu sanatçılar geleneksel formların bir türlü dısına çıkamayan zamanın kabullerini yıkmıs ve kendi sanatsal duruslarıyla yeni formatlar sunarak özgün bir dil olusturmuslardır. 20.YY'la birlikte yapıt-mekan iliskisi de sorgulanmaya baslanmıstır. Rönesans'tan bu yana ?kabul edilen bir ön plandan hareket etmek ve ön plana perspektif aracılıgı ile görünebilir bir derinlik izlenimi getirmek yerine, Kübist ressamlar, saglam ve tasvir edilen bir arka plandan hareket ederler. Böyle bir hareketle sanatçı, belli bir biçim seması içinde ön plana dogru çalısır.?1 Gerçek nesneleri özgün bir biçimde resimlerinde kullanan Kübistler, böylelikle resmi gerçek mekana açan ilk sanat hareketi olmustur. Günümüze kadar bir çok sanatçının referans noktası olarak aldıgı Marcel Duchamp'ın ?hazır-nesne?leri ise nesneyi baglamından koparmaya yönelik bir girisimdir. Bundan böyle sanat yapıtı sınırsız bir mekan özgürlügüne sahiptir. Çöplük birikintilerini, endüstri artıklarını resimlerine sokan Kurt Schwitters daha sonra bu nesnelerle bir mekanın içini düzenlemistir. Mekanı ele geçiren bu türden isleri `mekan = sanat yapıtı'ydı. El Lissitski' de tıpkı Schwitters gibi bir insanın gerçekten içine girebilecegi, deneyimleyebilecegi üç boyutlu bir mekan tasarlamıstır. Bu iki sanatçı yerlestirmelerin bir nevi öncüsü olmustur. Gerçeküstücü'ler ise nesneleri kendi dogal ortamlarından çıkartarak sasırtıcı, düssel bir ortama tasıdılar. 20.yy da sanatta gelisen saflasma egilimi yada minimal egilimler sürecinde bazı sanatçılar, sembolik bir dil kullanarak kendilerini ifade etmeye basladılar. Semboller ve imgeler, sanatçının renk ve biçimleriyle birlesip, yapıtı ortaya çıkaran unsurlar oldu. Bu durum soyut sanata giden bir yol olmustur. Soyut sanatla birlikte sanatçılar nesne ötesine, görüntünün ardına ya da askın bir varlıga ulasma çabası içine girdiler. Sanatçılar saf olanın pesine düstüler ve objesiz sanata dogru kaymaya basladılar. ?Resmine zararlı oldugu gerekçesiyle dogal görüntüleri ilk eleyen ressam Vassili Kandinsky?2, resmi ?sıfır noktası?na çeken Kazimir Malevich ve resim yüzeyinde derinlik yanılsamasına gerek olmadıgını düsünen Piet Mondrian bu egilime öncülük etmislerdir. Bu sanatçılarla baslayan saflasma süreci Minimal sanatla doruk noktasına ulasmıstır. 1960'larda A.B.D'de ortaya çıkan Minimalizm, bir yandan soyut dısavurumculugun romantik tavrına diger yandan da optik yanılsamaya dayanan Pop Art ve Op Art'a karsı bir tepki niteligindedir. ?Minimal Art ile resim ve heykele bambaska bir disiplin gelmis form ve mekân anlayısından tutun da, plastik sanatları ilgilendiren hemen her öge Minimal Art'ta degisime ugramıstır.?3“Sanat sanat içindir ”ilkesini yücelten Minimal Sanatta resim ve heykelde bir anda göze çarpan düzen ve bütünlük önemlidir. Minimalistler resimlerinden artistik biçimleri, renkleri atmıslardı. Tuvallerin formlarını olusturan sınırları yapıtlarına dahil etmislerdir. Mekan resimlerin bir elemanı haline gelmistir. Heykeltraslar ise yapıtlarında geleneksel heykelin vazgeçilmezi olan ?kaide? unsurunu ortadan kaldırmıslardır. Sanatçılar heykelin yer alacagı mekanla iliskisini sorgulamıs, mekana göre islerini sekillendirmis ve sergilemislerdir. Ancak 1960'ların sonuna gelindiginde Minimalizm bir çok yönden elestirilmeye baslanmıstı. Geometrinin dayattıgı sınırlar, hayattan kopma ve el isçiliginin neredeyse yok sayılması bu elestirilerden bazılarıdır. Bir süre sonra çesitli 2 Mehmet YILMAZ, Modernizmden Post-modernizme Sanat, Ankara, Ütopya Yayınevi, 2006, s.63 3 Özkan EROGLU, ?Minimal Art?, Yapı Dergisi, sayı:199,stanbul 1998, s.121 gruplardan genç sanatçılar Minimalist estetigin degerlerini yeni umulmadık noktalara tasımıstır. Post-minimalistler olarak anılan bu sanatçılar Minimal sanatın asırı biçimciliginin aksine kalıcılıgı olmayan, geçiciligi vurgulayan biçimsel özellikleri kullanmıslardır. Batı'lı anlamda görsel sanatlarla 18.YY'ın sonlarında tanısan Türkiye ise Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber yeni yönelimlere sahne olur. Ancak bireysel ve özgün çıkıslar 1950'lerde baslar. Bu tarihten itibaren sanatçılar soyutlamaya yönelirler. 60'lara gelindiginde Türk plastik sanatları dünyadaki örneklerine paralel bir sekilde saf soyuta ve Minimal Sanata uzanan bir anlayısta örnekler vermistir. Bugün ise hem ressamlar hem heykel sanatçıları yapıtlarında minimal formları sıklıkla kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Minimalism which is described as ?Art which its content is minimized? is born in 1960s but in the early 20th century it was giving the signals of birth by some of the works of some artists. These artists broke the recognitions of their time which could not pass the lines of conventional forms, and with their own artistic stands they produced a new language by creating new formats. By 20th century, work-space relations have started being inquired. Since the Renaissance ?instead of working in a foreground and producing a visible sense of depth to the foreground by perspective; Cubist Artists work with a valid and well-described background. With such an act the artist works toward the foreground in a certain format diagram.? Cubism by using real objects in a unique way, were the first art movement to open art to real space. ?Readymade? of Marcel Duchamp, who is still being referenced by artists of our time, is an attempt to separate the object from its context. Since that, art has a freedom of infinitive space. Kurt Schwitters inserted trash piles, industrial wastes to his paintings and later on designed an interior space by these objects. Such works which seized the space were `space=artwork?. El Lissitski, just like Schwitters, created three dimensional spaces which a human could get in and experience. These two artists were some kind of the leaders of installations. Further more, Surrealists took objects out of their own natural environments and put them in a surprising and an imaginary environment. In 20th century, with purification in art or minimal tendencies some artists expressed themselves by using a symbolic language. Symbols and images, combined with artist?s colors and forms, became the elements to compile a work. This leaded the way to abstract art. With abstract art, artists began trying to go beyond the sight and over the reality of the objects. Artists began going after the purification and moved towards objectless art. ?Vassili Kandinsky who was to first to eliminate objects claiming they are damaging his art? Kazimir Malevich who drew the art to ?zero-point? and Piet Mondrian who denied the need of illusion of depth in the surface of a painting, have leaded this movement. The era of purification reached its peak by Minimal Art. Minimalism appeared in USA in 1960s as a reaction to both the romantic attitude of abstract expressionism and optic illusions of pop-art and op-art. ?Minimal Art has brought a new disciple to painting and sculpture, and changed everything from understanding of form and space to every aspect of plastic arts.? Minimal Art praises ?Ars gratia artis? and in Minimal Art, painting and sculpture, an obvious method and unity is important. Minimalists ceased using artistic forms and colors. Canvas? borders were included in paintings. Space became an element of their works. And sculptors ceased using pedestals which had been seen as indispensable, they inquired the relationship between sculpture and its place. They shaped their works according to its place and exhibited them in that way. But in the late 60s Minimalism was being questioned in many ways. Lines imposed by geometry, disconnection from real life, and handwork almost being ignored are the main subjects of critics. After some time, young artists from different groups have brought Minimalist aesthetic to a new and unexpected place. These artists, called Post-Minimalists, despite of the over-formal stance of Minimal Art, used forms that emphasized impermanency. Turkey who met visual arts in western sense in late 18th century has been a stage for new tendencies after the declaration of Republic but individual and inventive risings began in 1950s. After this date, artists began abstracting. In 60s parallel to world?s tendencies, examples in a mentality in pure abstract and similar to Minimal Art were given. Today both artists and sculptors use minimal forms in their works often.