1980'den günümüze sanatta postmodern yönelimler ve çağdaş Türk sanatına etkileri
Postmodern art trends from 1980s to today and influences on contemporary Turkish art
  1. Tez No: 320438
  2. Yazar: ÖZLEM EKİN TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1980'li yıllar postmodernizmin yoğun bir şekilde irdelendiği yıllardır. Aynı dönem gerek sanatçılar gerekse teorisyenler modernitenin krizinde hem fikirdir. Kriz ortamında gelişen postmodernizmi ve postmodern sanat kuramlarını araştırmak bugünün sanatını anlamak açısından oldukça önemlidir. Postmodernizmin mihenk noktalarını işaret edebilmek temelde çok çeşitli referansların bir araya getirilmesi ve bunlar arasında düşünsel bir bağlamın kurulabilmesini gerektirir. Böyle bir yaklaşımla geliştirilen bu tezin ilk amacı 1980'li yıllardan itibaren sanata damgasını vurmuş düşün insanlarının fikirleriyle birlikte gelişen yeni sanat anlayışlarına eğilmektir. İkinci amacı ise Dünya'da yaşanan sanatsal değişimle birlikte Türkiye'deki sanatsal değişimlere bakabilme olanağı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is intensively taken into consideration in 1980s. In this period, artists agree with the theoreticians on the crisis of modernity. It is very important to understand postmodernity and postmodernist art theories developing in this crisis time in order to comprehend today's art. Uncovering the cornerstones of postmodernism requires gathering of many various references and relating these references to establish a theoritical framework. Based on such an approach, first aim of this thesis is to analyse new art mentalities stemming from the ideas of influential thinkers onwards 1980s. The second aim is to look into the changes in art in Turkey with respect to changes in world.