Bir ortaçağ şehri olarak Meyyâfârikîn (Silvan)
Mayyafariqin as a medieval city
- Tez No: 320456
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Meyyâfârikîn, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin ortaçağdaki ismidir. M.S. 5. yüzyılın başlarında Bizans-Sasani sınırında kurulmuştur. Müslümanlar tarafından ele geçirildiği 640 yılına kadar Bizans garnizonu olarak işlev görmüştür. Erken İslâmî dönemde Diyârbekir bölgesinde yer alan gazâ merkezlerinden biri olarak kullanılmış, Şeybânîlerin bölgede hâkimiyet kurması ile birlikte de siyasal bir merkez haline gelmeye başlamıştır. Hamdânîler tarafından ikinci başkent olarak kullanılan Meyyâfârikîn, Kürt Mervânîlerin hâkimiyeti altına girdikten sonra bölgesel bir başkent haline gelmiş, bu çerçevede 10. yüzyılın sonlarından itibaren ortaçağ İslâm dünyasının ilim ve kültür merkezlerinden biri olarak temâyüz etmiştir. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah döneminde, 1085 yılında, Diyârbekir'in diğer yerleşim birimleri ile birlikte Selçuklu topraklarına dâhil edilen şehir, Selçuklu valileri tarafından idare edildiği bir dönemin ardından Artuklu hâkimiyetine geçmiş, daha sonra Moğollar tarafından işgal edileceği 1260 yılına kadar Eyyûbîler tarafından idare edilmiştir. Tezimiz, kuruluş döneminden başlayarak incelemeye tabi tuttuğu şehrin sosyal, siyasal ve ekonomik tarihini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Mayy?f?riq?n is medieval name of Silvan, modern Diarbakr city. It was founded in the beginning of the fifth century, A.D., in frontier of Byzantine-Sasanids and used as a garrison until Islamic conquenst in 640. The city has a function of the one of the Diarbakr?s (Diarbakr area) ghaza centers in early Islamic period and become a political centre with Shaibanids, and after that, turned into second capital in Hamdanid times. Marwanids was gained control of Mayy?f?riq?n following Hamdanids and transformed the city an administrative centre. So, the city distinguished as as science and culture as dating from the tenth century. It was annexated by Saljuqs in 1085, in time of Sultan Malikshah with Diarbakr?s other settlements, and then, was administrated by some Saljuqids governors for a while. Afterwards, Mayy?f?riq?n was ruled by Artuqids inasmuch as the Ayyubid capture. Later, was ruined by Mongols in 1260. Our thesis, examine the city?s social, political and ecoomical history from beginning to Mongol invasion.