Resim sanatında kompozisyon kurgusu ve tematik kavram olarak doğanın irdelenmesi
Examining of the natüre as a thematic concept and compositional structure
- Tez No: 320496
- Danışmanlar: DOÇ. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında manzara resminde doğayı temel alan Batı ve Türk sanatında gelişim süreci ele alınmıştır. Konunun içeriği geniş bir zaman dilimini kapsasa da belli akım ve dönemlerde manzara resmi ağırlıklı olarak irdelenmiştir.Sanat tarihinin özellikle Rönesans döneminde doğanın tiyatral anlatım biçimi olarak arka planda kullanıldığı kompozisyon kurgusu Batı Avrupa'daki imparatorlukların çöküşüyle sonuçlanan süreçte doğanın araç olmaktan çok amaç haline gelen bir içerik anlayışıyla işlendiğine şahit oluruz. Bu siyasal mücadelelerden sonra Romantizm, Natüralizm, Sembolizm sanat akımlarını etkileyen sosyal ve ekonomik nedenler insanın psikolojik durumlarını doğadaki nesne ve canlılar ile yansıtması sonucunu doğurmuştur. Bu nedenle 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan süreçte sanatçılar toplumsal yıkımlara alternatif olarak doğanın vermiş olduğu zengin renksel ve biçimsel elemanları analitik bir bakış açısıyla irdeleyerek alternatif, teknik üsluplar bulmaya çalışmışlardır.Ancak endüstri devriminin insan toplulukları üzerindeki baskısı, sanatçıların daha da ileri giderek izlenimci anlayışta doğanın, fiziksel prensipler eşliğinde saf renk ve biçimlerinin bilimsel öngörü ile birleştiği geometrik tanımlama biçimleriyle yeni bir kompozisyon kurgusu icat ederek, resimde plastik değerleri ortaya çıkaran ve devrim niteliğindeki farklı estetik anlayışlara yönelmişlerdir. İzlenimcilerin etkisinde kalan sanatçılar ve bunlardan özellikle Paul Cezanne, doğa kaynaklı biçimsel tekniği ile 20. yüzyıl modernizminin ilk adımlarını doğa kökenli kompozisyon kurgusuyla atmıştırBu bağlamda uygulama çalışmaları kapsamında, Post-Empresyonizm akımı etkisinde geliştirdiğim üslup ile ürettiğim farklı mekanları konu alan manzara resimleri, sanat tarihindeki bu anlayışlardan özümsenen biçimsel anlayışın içinde yer almaktadır. Teknik açıdan Cezanne'ın yordamının etkisinde kalarak yaptığım resimler doğayı yapısal açıdan çözümlemeyi amaçlayan bir anlayışın ürünüdür.Anahtar Kelimeler; Doğa Resmi, Paul Cezanne, Türk Resim Sanatında Doğa Resmi
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the nature of Western and Turkish art of landscape painting, the development process are discussed. Though it covers a wide range of content in the subject a certain time period and current period have been studied mainly landscape paintings.The works of artists who lived at different times throughout the thesis subject, evaluated in terms of technique and style. Nature, especially in the Renaissance period of art history as a form of theatrical expression is used in the background, resulting in the collapse of empires in Western Europe the process of composition fiction rather than a goal that has become a tool of nature has been committed and we get an understanding of the content. After this, Romanticism, Naturalism, Symbolism of artistic influences affecting the situation of human psychological, social and economic reasons, reflecting the nature of objects and living things resulted. Therefore; since 18th to 20th Century Century artists in the process as an alternative to the social destruction that nature has given an analytical perspective, examining the rich color and formal elements of alternative, tried to find the technical styles.However, the human community to put pressure on the industrial revolution, an understanding of nature, impressionist artists went even further, accompanied, combined with pure color and geometric forms of identification with forms of scientific perceptional fiction by inventing a new composition, revealing revolutionary values of different aesthetic conceptions of plastic tendency. Some Impressionist artists who influenced the Paul Cezanne and the most important formal technique of the 20th century based on the compositions of nature with a modernism has taken its first steps. In this context, the methods of the application of Impressionism, Post-Impressionism developed artistic style, perception of nature as a subject area that I produced landscapes in different places in the history of art in understanding the formal enhancement are then absorbed. Technically speaking, these images are emulating the style of Cezanne, the reality of nature is the product of a mentality which aims to analyze the structural aspects.Key Words; Landscape Paintings, Paul Cezanne, Turkish in Painting and Landscape Painting