20. yüzyıl Türk gravür sanatında figüratif eğilimler
The figurative tendencies of Turkish gravure art in the twentieth century
  1. Tez No: 297972
  2. Yazar: GÜLFİDAN GÜMÜŞOĞLU ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DOÇ. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, ?20. yy Türk gravür sanatında'' figürün ele alınış biçimleri yer almaktadır. Bunu yaparken tarihsel süreç içersinde gravürün gelişimi ve günümüz sanatına yansımaları irdelenmiştir. Cumhuriyet dönemi ile birlikte gravür tekniğine gerekli önemin verilmesiyle bu alanda önemli eserler ortaya koymuş olan sanatçıların, figürü eserlerinde nasıl yorumladıkları araştırılmıştır.Burada önemli eserler ortaya koymuş olan Leopold Levy, Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Mustafa Aslıer, Özer Kabaş gibi sanatçıların gravür üzerine figürü ele alış biçimleri incelenmiş, belirlenen sanatçıların figürlerindeki kompozisyon kurgusu üzerinde durulmuştur. Tezimde yer alan sanatçılar günümüz gravür sanatının gelişimine katkıları ile birlikte yeni kuşaklara gravürün gelişimi açısından öncülük etmektedir. Tezin amacı doğrultusunda kaynaklardan yararlanılarak bu alanda daha sonra yapılacak çalışmalara da verimli bir kaynakça teşkil etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research observes forms of figures in gravure technique in the 20 th century. During this research, development of gravüre in historical period and its reflection to todays art are analized. (It has been researched about the works of the artists who have produced important works of figures and how they hadnle it in their works esspecially after the necessary importance given to this field of art with the start of the repuclician period.)Artist who have well-known productions are Leopold Levy, Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Mustafa Aslıer, Özer Kabaş and etc. This research focused on the variety use of figure of these artists.Artists have had a significant importance for gravure art. Besides, they are impressive example for new generation. Therefore, this research aims to have centribution for their further researchs.Nowadays, modern artists produce ariginal art work in gravure using new tecnique. A number of experimental gravure provides a free enviroment for teir art of Bieaneli artist. It creates a cultural bridge thoughout the world. As time goes by, its importance increases.