Güzel sanatlar ve spor liseleri'nin müzik bölümlerinde piyano eğitimi sürecinde Türk müziği makam dizilerinin kullanılma durumlarına yönelik bir araştırma
A research on using modal series of Turkish music in piano education in high schools of fine arts and sports.
  1. Tez No: 320509
  2. Yazar: DUYGU ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. OYA LEVENDOĞLU ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi müzik bölümü öğrencilerinin ve piyano öğretmenlerinin dört yıllık piyano eğitimi sürecinde, Türk müziği makam dizilerini öğrenme-öğretme durumlarını ortaya çıkarmaya yönelik bir nitelik taşımaktadır. Çalışmada, Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin piyano ders programlarında yer alan Türk müziği makam dizilerinin, piyano öğretmenleri ve öğrencileri tarafından teori ve uygulama sürecinde ne düzeyde kullanıldığı, müfredatlarına uygunlukları ile mukayese edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma betimsel tarama modeli ile yürütülmüş, nitel ve nicel araştırma teknikleri kullanılmıştır.Araştırmanın örneklem grubunu, Türkiye'nin her bölgesinden birer tane olmak üzere 10-25 yıllık hizmet veren İstanbul Avni Akyol, İzmir Işılay Saygın, Ankara Çankaya, Adana Çukurova, Malatya A.Kadir Eriş, Ordu ve Şanlıurfa Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında 14 piyano öğretmeniyle görüşme yapılmış, 280 öğrenciyle de anket uygulaması yapılmıştır. Piyano öğretmenleri ile yapılan görüşme soruları, açık ve kapalı uçlu olarak yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış şekilde hazırlanmıştır.Yapılan araştırmanın sonucunda araştırma kapsamına alınan öğretmenlerin çoğunun müfredata uymadıkları, Türk müziği makam dizileriyle ilgili çalışmalara ve eserlere müfredatta önerilen sınıflarda yer vermedikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunda ise öğretmenlerinin tonal dizi çalışmalarına daha çok yer vermesi sebebiyle Türk müziği makam dizisi çalışmalarına zaman ayıramadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study bears the qualification of revealing the learning-teaching conditions of the students of music department of High School of Fine Arts and Sports on series of modes of Turkish music, during their four years of piano education. In the study, the level of learning of the piano students on scales of modal music, which is included in the curriculum, is revealed in both theoretical and practical aspects, by comparing the suitability with the curriculum. This study is descriptived one in which qualitative and quantitative techniques have been used.The sampling group is composed by taking one each geographical region of Turkey, namely Istanbul Avni Akyol, Izmir Isilay Saygin, Ankara Cankaya, Adana Cukurova, Malatya A.Kadir Eris, Ordu and Sanliurfa High Schools of Fine Arts and Sports which have been offering service for 10 to 25 years. 14 piano teachers have been interviewed, 280 students have been conducted a questionnaire in order to collect data for the study. The questions for the interview with the piano teachers are prepared as semi-structured and structured.It has been revealed that majority of the teachers, who are within the scope of the research, don?t follow the curriculum. It has been found out that they don?t apply to modal scales and and pieces of Turkish music in the class which suggested in curriculum. Most of the students have not studied modal scales of Turkish music that is because their teacher maked them practice to tonal scales.