Küresel krizlerin önlenmesinde maliye politikalarının rolü: 2008 küresel krizi Türkiye analizi
The role of fiscal policies prevention of global crisis: 2008 global crisis Turkey analysis
  1. Tez No: 320508
  2. Yazar: GÜNAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA SİVEREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında temel amaç, 2008 küresel krizinde uygulanan maliye politikaları ve bu politika sonuçlarının değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, birinci bölümde ekonomik kriz kavramı, teorik altyapısı ve küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerde yaşanan uluslararası mali krizler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, 1980-2007 tarihleri arasında Türkiye ekonomisinde yaşanan krizler kronolojik olarak incelenmiştir. Son bölümde 2008 küresel ekonomik kriz, bu krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri, uygulanan maliye politikaları ve sonuçları ele alınmıştır. Ayrıca 2002-2011 yılları arasında kamu harcamaları, vergi ve borç stoklarına en küçük kareler yöntemi uygulanarak tahminler yapılmıştır. Analizler sonucunda zaman serilerinde yapısal kırılma ve birim kök sorunlarıyla karşılaşılmıştır. Bu sorunları giderebilmek için gölge değişkenlere başvurulmuştur. Uygulanan modellere sonucunda, 2008 krizi ile mücadelede kamu harcamalarının vergi ve borçlanma kalemlerine göre daha etkin bir politika olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to evaluate the fiscal policies which were carried out in the Global Economic Crisis of 2008 and the results of these policies. In this context, the term of economic crisis, its theoretical basis, the international financial crises of developing countries during globalization process are analysed in the first chapter. In the second chapter, crises that Turkey faced in years between 1980 and 2007 are examined chronologically. And in the last chapter, Global Economic Crisis of 2008 (Mortgage Crisis), the effects of this crisis on Turkish economy, fiscal policies that were carried out, and their results are discussed. Between the years of 2002 and 2011, public expenditures; tax; and borrowing were also estimated by using least square methods. In the result of analysis, the problems of unit root and structural break in time series are encountered. The dummy variables are utilized in order to overcome these problems. As a consequence of applied models, it can be said that public expenditures is a more effective policy than tax and borrowing principals in fight against the Global Economic Crisis of 2008.