Organofosforlu pestisitlerin arpa bitkisi (Hordeum vulgare L.) ve zebra balığı (Danio rerio) üzerindeki in vitro genotoksik etkilerinin comet testi ile araştırılması
Investigation of in vitro genotoxic effects of organophosphorus pesticides in barley (Hordeum vulgare L.) and zebrafish (Danio rerio)
  1. Tez No: 320552
  2. Yazar: TUBA AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN GÜLSOY, YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma farklı süre ve konsantrasyonlardaki chlorpyrifos (CPF) pestisitinin arpa bitkisi (Hordeum vulgare L.) ve zebra balığı (Danio rerio) üzerindeki genotoksik potansiyelinin belirlenmesi için gerçekleştirildi. İki haftalık arpa fideleri negatif kontrol (Hoagland solüsyonu), pozitif kontrol (% 0,1 H2O2 içeren Hoagland solüsyonu) ve farklı konsantrasyonlardaki CPF (5 ml/L, 10 ml/L, 20 ml/L ve 40 ml/L) uygulanmış gruplardan 6., 12. ve 18. saatlerin sonunda yaprak örnekleri alınarak comet testi (tek hücre jel elektroforezi) ile incelendi. Çalışmada kullanılan balıkların tümü birbirine yakın boy (ortalama total boyu 4,7±0,1 cm) ve ağırlıktaki (ortalama ağırlığı 0,72±0,1 g) bireylerden seçildi. Negatif kontrol (boş akvaryum suyu), pozitif kontrol (% 0,05 H2O2 içeren akvaryum suyunda 1 saat süreyle) ve farklı konsantrasyonlarda (10 µg/L, 20 µg/L, 40 µg/L ve 60 µg/L) CPF uygulaması yapıldı. Her doza ait gruplardan 24., 48., 72. ve 96. saatlerde ve kontrol gruplarındaki balıklardan kan örnekleri alınarak comet testi ile incelendi.Arpa bitkisinde CPF uygulaması sonucu açığa çıkan ve comet ile belirlenen DNA hasar seviyelerinin, tüm saat ve dozlarda pozitif kontrol grubuna göre oransal olarak anlamlı bir şekilde arttığı tespit edildi. En yüksek DNA hasar seviyesi 6.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine the genotoxicity potential of Chlorpyrifos at different concentrations and exposure times in barley and zebrafish. The genotoxic effects of CPF were evaluated by comet assay.The barley seedlings were treated with negative control (Hoagland?s solution), postive control (Hoagland?s solution with %0,1 H2O2) and different concentrations (5ml/L, 10ml/L, 20ml/L and 40 ml/L) of CPF for 6, 12 and 18h. Zebrafishes were treated negative control (dechlorinated tap water), positive control (dechlorinated tap water %0,05 H2O2) and four different concentration of CPF (10 µg/L, 20 µg/L, 40 µg/L ve 60 µg/L) for 24, 48, 72 and 96h.In barley seedlings, the highest single stranded DNA breaks were determined for (%DNA kuyruk: 55, Olive kuyruk momenti: 0.36) 6h of 5ml/L CPF dosage. During the exposure time, although the lineer decrease in DNA damage has been observed in leaves of barley, the DNA damage was increased in 40ml/L CPF for 12 h(%DNA kuyruk: 47, Olive kuyruk momenti: 0.29).Treatment of zebrafish groups, the highest DNA damage (%DNA kuyruk: 68) for % DNA kuyruk in the 96h of 60 µg/L CPF.