Organik fosforlu ve karbamat grubu insektisidlerle deneysel zehirlenmelerde kan asetilkolinesteraz seviyeleri, klinik bulgular ve etkili sağıtım yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 17281
  2. Yazar: BÜNYAMİN TRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. AHMET ACET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
65 6. ÖZET Organik fosforlu ve karbamat grubu insektisidlerle zehir lenmelerde kan asetilkolinesteraz seviyeleri, klinik bulgular ve etkili sağıtım yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak araştırıldı ğı bu çalışma beş aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada, fare ve rat grublarına oral yolla 85 mg/kg diazinon ve 35 mg/kg propoksur verildi ve ortaya çıkan semptomlar gözlendi. Sonuçta, bu grup bileşiklerle zehirlenmelerde ortaya çı kan semptomların çok benzerlik gösterdiği, ancak bazı farklılık ların bulunduğu gözlendi. İkinci aşamada, rat grublarına 85 mg/kg dozunda diazinon ve 28 mg/kg dozunda propoksur i.p. olarak verildi. 0.1. 2.3.6,24. saatlerde ve ölüm anında eritrosit asetilkolinesteraz enzim ak- tivitesi spektrof otometrik olarak ölçüldü. Sonuç t a, propoksurun eritrosit asetilkolinesteraz enzimi üzerindeki inhibisyon süre sinin 3. saate kadar, diazinonun ise ölçülebilen 8. saate kadar (ölüm anı) devam ettiği belirlendi. Üçüncü aşamada, atropin sülfat, buscoban, atropin sülfat* t oxogonin, buse obam- 1 oxogonin, atropin sülf at+t oxogonin+diazem, buse oban* t oxogonin+diazem, atropin sülf at4t oxogonin+diazem+ure- semid ve buscoban+toxogonin+diazem+uresemid ilaç ve ilaç kombi nasyonları, 85 mg/kg dozunda diazinonun i. p. olarak verilmesiyle deneysel olarak zehirlenen fare grubları üzerinde tedavi dene me çalışması yapıldı. Ayrıca, 75 mg/kg dozunda diazinonun aynı yoldan verilmesinden 4 saat sonra aynı ilaç ve ilaç kombinasyon- larıyla fare grubları üzerinde ikinci bir tedavi denemesi yapıl- dı.Aynı ilaç ve ilaç kombinasyonlarıyla, propoksurun 31 ve 2 3 mg/kg (i.p. ) dozlarıyla deneysel olarak zehirlenmiş fare grubları üze rinde tedavi denemesi yapıldı. Diazin onla ve propoksur la zehir-66 lenmiş fare grubları üzerinde yürütülen tedavi denemeleri sonunda, atropin sulfat+toxogonin+diazem kombinasyonunun en başa rılı tedavi şekli olduğu belirlendi. Dördüncü aşamada, fare grubları üzerinde yürütülen tedavi denemesinde başarılı bulunan atropin sulfat+toxogonin+diazem ilaç kombinasyonu, 90 mg/kg dozunda diazinonla(i.p. ) ve 31 mg/kg dozunda propoksurla(i.p.) deneysel olarak zehirlenmiş rat grub ları üzerinde denendi ve başarılı olduğu gözlendi. Aynı ilaç kom binasyonuyla,80 mg/kg ve 23 mg/kg dozlarında diazinon ve propok surun i. p. olarak verilmesinden 4 ve 2 saat sonra yapılan tedavi denemesinde de başarılı olduğu tespit edilmiştir. Beşinci aşamada, atropin sulfat+toxogonin+diazem ilaç kom binasyonu, 275 mg/kg ve 300 mg/kg dozlarında diazinon ve propok surun oral yolla verilmesiyle deneysel olarak zehirlenmiş kö pek grublarında da denendi ve başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
67 7, SUMMARY Comparative Study on Blood Acetylcholinesterase Levels, Clinical Symptoms and Effective Treatment of Animal Poi soned with Organophosphorus and Carbamates Insecticides. This study, conducted to determine the differences beetween clinic findings, blood acetylcholinesterase activities and the recovery rates of animals poisoned with organophosphorus and carbamates insecticides, was performed at five steps. In the first step of the study, diazinon (85 mg/kg b.w. ) and propoxur (35 mg/kg b.w.) were given per orally to mouse and rats and observed symptomps were recorded. At the end, it was con firmed that observed symptoms in two trail groups were mostly sim ilar to each other while same differences were present. In the second step of the study, diazinon (85 mg/kg b.w.) and propoxur (28 mg/kg b.w.) were given to the rat groups by the route of intraperitoneal administration. Acetylcholinesterase activity was measured at the begining and 1 th,2 nd,3 th,6 th, and 24 th hours and death time by spectropho tome trie method. At the end, it was detected that period of red blood cell acetylcholines terase enzyme inhibition by the effect of propoxur extented till 3 hours, and inhibition period of red blood cell acetylcholineste rase enzyme performed by the effect of diazinon could be measured until the death time ( 8 hours). In the third step of the study, various drug and drug com binations including atropin sulfate, buse oban, atropin sulfate* toxogonin,buscoban+ t oxogonin, atropin sulf ate+t oxogonin+diazem, buscoban+toxogonin+diazem, atropin sulfate+toxogonin+diazem +urese~ mid and buscoban+toxogonin+diazem-mresemid were tried to evaluate68 the effectiveness in the treatment of the mouse groups experi mentally poisened with diazinon at dose rate 85 mg/kg b.w..In addition to this, the same drugs and drug combinations were used after 4 hours diazinon administration to evaluate the effective ness of treatment of the mouse group experimentally poisoned with diazinon at the dose rate 75 mg/kg b.w..The same drugs and drug combinations were tried on the two groups of mouse poisoned with propoxur at the dose rates 31 mg/kg b.w. and 23 mg/kg b.w..At the end, the combination of atropin sulfate+ toxogonin+diazem was found to be more successfull in the treatment. In the fourth step of the study, atropin sulfate+toxogonin+ diazem combination which have been found to be successfull in the treatment of the mouse groups was tried on the rat groups poisoned with diazinon ( 90 mg/kg b.w.) and propoxur ( 31 mg/kg b.w. ),and the results were successfull. The same drug combination achieved successfull results when it was administered after 4 hours to the rat group poisoned intraperitoneally with diazinon (80 mg/kg b.w.) and after 2 hours to the rat group poisoned intraperitoneally with propoxur ( 23 mg/kg b.w.). In the fifth step of the study, atropin sulfateftoxogonin+ diazem drug combinations were tried on the dog groups poisoned per orally with diazinon (275 mg/kg b.w.) and propoxur ( 300 mg/kg b.w.) and the results were found to the successfull.