DDVP (dichlorvos)'nin drosophila melanogaster MEIG (diptera: drosophilidae) üzerindeki mutajenik etkileri
- Tez No: 4674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, organo fosforlu insektis itlerden biri olan (DDVP) Dichlorvos'un meyve sineği P.rosophila melanogaster Meig (Dip- tera, Drosophilidae) üzerindeki muta j enik etkileri, eşeye bağ lı reseslf letal mutasyonlar tekniği kullanılarak araştırıldı. Deneylerde, Drosophila melanogaster 'İn yabanıl tiplerinden biri olan Oregon soyu erkek bireyleri ve mutant tiplerinden biri olan, Base (Müller-5) soyu dişi bireyleri kullanıldı. -8 -7 Başlangıçta saptanan LC5_ değerine göre, 5x10 Mrf, 5x10 M ve 5xl0~ M, DDVP, Oregon yabanıl tip erkek bireylere uygulandı. Uygulamayı takiben, erkek sinekler, virgin Base dişiler ile, 3-2-2 aktarım yöntemi kullanılarak çiftleştirildi. Aynı kon santrasyonlar birinci larva evresindeki larvalara da -uygu landı. - 8 -7 Yapılan incelemelerde 5x10 M ve 5x10 M Dichlorvos'un hem larvalarda hem de ergin bireylerde mutasyona neden olmadığı saptandı. DDVP, 5x10 M konsantrasyonda ise hem larvalarda hem de ergin bireylerde resesif letal mutasyonların ortaya çıkmasını sağladı. Bütün bu bulgulara dayanarak Dichlorvos'un sadece yüksek kon santrasyonlarda etki gösterdiği, düşük konsantrasyonlarda ise mutajenik etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY In this research, the mutagenic effects of Dichlorvos (DDVP) which is one of the Organophosphorus insecticides were in vestigated in fruit fly Drosophila melanogaster by using sex linked recessive lethal assay. Two strains of Drosophila melanogaster, the Oregon, a wild type male and Base female, a marker stock, were used in the experiments. Oregon wild type males were treated with DDVP at the doses -8 -7 fi of 5 x 10 M., 5 x 10 M., 5 x 10 M., according to LC doses detected in the preliminary studies. Treated Oregon wild type males were mated individually with untreated virgin Base females using 3-2-2 brooding process. First instar larvae were also treated with the same concentrations of DDVP. - 6 Although being mutagenic at a concentration of 5 x 10 M, DDVP was not mutagenic for either adults or larvae of - 8 -7 Drosophila melanogaster at 5x10 M and 5x10 M. According to our results, it can be said that DDVP induces lethal mutations at high concentrations in Drosophila mela nogaster.