Selective separation of lithium and boron from geothermal water using ion exchange methods
Iyon değişim yöntemlerini kullanarak jeotermal sudan lityum ve borun seçimli ayrilmasi
- Tez No: 320570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜŞERREF ARDA, PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Jeotermal sular günümüzde ve gelecekte önemli olan yer altı su kaynaklarıdır. Zengin mineral yapısı sayesinde birçok amaçla kullanılmaktadır. İçerdiği elementlerden bor bitkilere faydalı olduğu kadar yüksek derişimlerde zararlı etkiye de sahiptir. Bor ve lityumun birbiri yanında giderimi ve geri kazanımı sağlık açısından olduğu kadar endüstriyel uygulamalar için de oldukça önemlidir.Bu çalışmada, iyon değişim membran filtrasyon yöntemi ile jeotermal sulardan lityum ve borun seçimli olarak ayrılması amaçlanmıştır. Jeotermal su örnekleri İzmir Balçova jeotermal ısıtma tesisinden sağlanmıştır.Jeotermal sudan iyon değişim membran filtrasyon yöntemiyle bor giderilmesi iyon değiştirici fiber (Smopex 248V) ve reçine (Amberlite PWA10) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Lityum kazanım çalışmalarında ise Japonya'da üretilmiş lityum seçimli inorganik adsorban ?-MnO2 iyon değişim-membran filtrasyon yönteminde kullanılmıştır. Ayrıca bor seçimli reçine ve lityum seçimli adsorban ile bor ve lityum ayrılmasında tepkime derecesi ve hız tayin basamağının belirlenmesi için bazı matematiksel modeller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today and in the future, geothermal waters are important groundwater sources. They can be utilized due to their rich mineral contents. Boron in geothermal water could have useful and harmful effects for plants. Selective separation and recovery of boron and lithium are important for medical purpose as well as industrial applications.In this study, selective separation of boron and lithium from geothermal water using ion exchange-membrane filtration method was aimed. Geothermal water samples used were obtained from Izmir Balçova geothermal Heating Center.Boron removal studies from geothermal water were performed by ion exchange-membrane filtration method using ion exchanger fiber (Smopex 248V) and resin (Amberlite PWA10). Lithium recovery studies were carried out by ion exchange-membrane filtration method using lithium selective inorganic adsorbent. Also, some mathematical models were used to find the rate determining steps and rate order for separation of boron and lithium.