Sisteamin-6-aminohegzanoik asit modifiye altın elektrot yüzeyinde glutamat oksidaz immobilizayonuna dayalı yeni bir biyosensör tasarımı
Design of a new biosensor based on immobilization of glutamate oxidase modified by cysteamine-6-aminohexanoic acid on gold electrode surface
  1. Tez No: 320573
  2. Yazar: BAŞAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı, özellikle beyin metabolizmasında çok önemli fonksiyonlara sahip olan bunun yanı sıra katkı maddesi olarak da gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan glutamatın tayini için, sisteamin-6-aminohegzanoik asit modifiye yeni bir amperometrik biyosensör geliştirmektir.Çalışma kapsamında, sisteamin-6-aminohegzanoik asit modifiye altın elektrot yüzeyine glutamat oksidazın kovalent olarak bağlanıp daha sonra glutaraldehit ile çapraz bağlama yapılmasıyla yeni bir enzim elektrodu geliştirilmiştir. Geliştirilen biyosensörün optimizasyonuna yönelik olarak immobilizasyon parametreleri ve çalışma koşulları (pH, tampon türü, sıcaklık) optimize edilmiştir. Karakterizasyon çalışmalarında ise tekrarlanabilirlik, substrat spesifikliği, depo kararlılığı gibi parametreler belirlenmiştir.Glutamat oksidaz temelli modifiye elektrot ile 10-100 ? M glutamat konsantrasyonu aralığında doğrusal sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project was to develop an amperometric new biosensor that is modified by cysteamine-6-aminohexanoic acid to determine glutamate which has nominately important function at the brain metabolism and also it is commonly used as additive in food industry.In this study, a new enzyme electrode is developed by using cross-linked glutamate oxidase via glutaraldehyde and covalently attached to cysteamine-6-aminogexanoic acid modified electrode surface. The immobilisation parameters and working conditions (pH, buffer solution, temperature) of the electrode were optimized. Repetability, substrate specifity and storage stability were identified at the characterization studies.The biosensor based on glutamate oxidase response depends linearly on glutamate concentration between 10-100 ? M.